Slobodno vrijeme
Turistički vodič
Berkeley
25.11.2008. 12:00
Izvor: Gracija
Berkeley
Berkeley, gradić od 120 hiljada stanovnika i 36 hiljada studenata, ima reputaciju najliberalnijeg grada u Americi. Kombinacija studenata, profesora, učitelja joge, beskućnika, umjetnika, generalno, ljudi koji nemaju devet do pet poslove, sasvim sigurno je doprinijela ovoj reputaciji. Rijetko gdje u svijetu (Jamajka, slutim, jaka je konkurencija) možete naći ležerniju atmosferu. Berkeley nema kompleks od San Franciska, prelijepog susjeda s druge strane zaljeva. Arhitektura je mješavina raznih stilova, od kojih su viktorijanske i moderne minimalističke kuće u većini.

Predsjednici i crtići
Cijene nekretnina su posljednjih godina dostigle one u New Yorku. Većina novca je porijeklom iz dot com kompanija. Ekonomska moć daje mogućnost stanovnicima da prilično otvoreno iznose svoje liberalne stavove. Na predsjedničkim izborima 2004. godine 90 posto glasova je bilo za Johna Kerryja, dok je sadašnji predsjednik osvojio 6,7 posto. U ovom gradu čak i petogodišnji dječaci imaju planove kako da svrgnu predsjednika. Po njihovim riječima, nakon uspješno obavljene revolucije zemlja bi imala na čelu tri petogodišnja dječaka i puno više crtanih na TV-u.
Dvije svakako najpoznatije stvari s ovim gradom u vezi su univerzitet i restorani. UC Berkeley je osnovan 1868. godine i već decenijama ima status jednog od najprestižnijih univerziteta u svijetu. Od osnivanja do danas profesori s Berkeleya su dobili 18 Nobelovih nagrada, a trenutno predaje sedam laureata.
Osim prestiža i novca koji ide uz ovu nagradu, univerzitet je svojim nobelovcima dao i jednu posebnu privilegiju. Naime, jedino dobitnici Nobelove nagrade imaju pravo parkiranja na kampusu i mjesta za njih označena su posebnim plavim tablama. S obzirom da kad potpišete ugovor za rad na univerzitetu morate pristati na klauzulu da će pola novca od svake novčane nagrade ići univerzitetu, parking mjesto ispod NL table može vas koštati i do pola miliona dolara.

Gurmanski geto
Najpoznatiji restoran u gradu je Chez Panisse, koji se nalazi na Aveniji Shuttack, poznatoj kao "gurmanski geto". U ovom dijelu grada zaista ne možete pogriješiti kad je hrana u pitanju. Od prestižnog i skupog Chez Panisse do Chease Board Pizze. Koliko je sigurno da će račun u prvom biti veliki, toliko je sigurno da će pizza koju su spremili u Cheease Boardu biti fantastična. Njihov sistem je da svaki dan imaju jednu vrstu pizze, tako da dok stojite u dugačkom redu jedino o čemu trebate odlučiti jeste da li da uzmete cijelu pizzu ili samo komad.
Sedamdesetih godina je pokret za organske proizvode nastao u ovom dijelu grada i ta tradicija se još uvijek održava. Insistira se na svježem lokalnom voću i povrću. Kalifornijska kuhinja je kombinacija raznih utjecaja, od kojih su francuski, talijanski, razne vrste azijskih kuhinja i meksički najnaglašeniji.

Botanička bašta
Od mnoštva parkova najneobičniji je Park Indijanska stijena. S vrha ove stijene pruža se prekrasan pogled na cijeli Zaljev San Francisco. U ovom parku su Dick Leonard, osnivač modernog rock climbinga, i David Bower, osnivač Prijatelja Zemlje, naučili planinariti i kasnije razvijali nove tehnike. Osim profesionalnih planinara park svakodnevno koriste i "urbani tipovi za koje su uklesane stepenice" (po riječima jednog od posjetilaca koji se penjao na stijenu neposredno uz stepenice).
Miris eukaliptusa i pogled su razlozi da ovdje možete provesti sate uživajući u miru. Šetnja po strmim gradskim ulicama je doživljaj kako za oči, tako i za veliki broj mišića. Ono što je zajedničko svakoj kući jeste da ispred nje možete vidjeti bašte koje su u potpunosti iskoristile prekrasnu kalifornijsku klimu, tako da biljke iz raznih dijelova svijeta čine fantastičan dodatak građevinama. U Kaliforniji raste 2.000 endemskih biljaka. Čak i ako vam baštovanstvo i flora nisu veliki interes, ne možete posjetiti ovaj dio Kalifornije a da se ne oduševite biljkama. Univerzitetska botanička bašta, koja je stara više od stoljeća, ima odličnu kolekciju mediteranskog, južnoafričkog, latinskoameričkog i, naravno, kalifornijskog bilja.
Najpoznatiji hotel u gradu je Claremont, koji je izgrađen 1915. godine. Bijela građevina okružena palmama jedna je od prvih stvari koju primijetite kada prilazite gradu sa Bay mosta.
Pored hotela, ono što će svakako zaokupiti vašu pažnju jeste Campanille, satni toranj u središtu kampusa izgrađen po uzoru na onaj venecijanski. Ovaj toranj je među tri najviša u svijetu. S vrha možete uživati u pogledu na Golden Gate Bridge, Alcatraz, zaljev i kampus.
Za nekog ko je s raznih strana svijeta uglavnom u ručnom prtljagu imao neki osjetljivi i lomljivi suvenir, ovaj put nije bilo problema. Najbolji suvenir iz Berkeleya jeste opuštenost.