Slobodno vrijeme
Turistički vodič
Maldivi
10.02.2009. 12:00
Izvor: Gracija
Maldivi
Između osmog stepena geografske širine i ekvatora, jugoistočno od Indije i Šri- Lanke, u Indijskom okeanu, leži zemlja koja je zbog bijelih plaža, kobalt plave boje okeana, čija temperatura varira između 27 i 30 stepeni Celzija, i skoro uvijek sunčanog neba, postala pravi sinonim za raj. Maldive čine skupine prastarih koralnih grebena koji su izrasli na stranama praistorijskih vulkana. Ove ogromne strukture davno su potonule u okean, a iza sebe ostavile arhipelag koralnih ostrva čudesne ljepote.
Po površini, ali i broju stanovnika, Maldivi su najmanja zemlja Azije, najmanja su muslimanska zemlja svijeta i zemlja s najnižom najviš om tačkom u svijetu (svega 2,3 m). Arhipelag podijeljen na 26 geografskih atola ili skupina ostrva, zvanično se sastoji od njih 1.190. Ovo je broj ostrva koja na sebi imaju neki oblik vegetacije, a naseljeno ih je samo 199.

Ronilački safari
Tropska klima Maldiva je kao izmišljena. Najtopliji mjesec je april, s prosječnom temperaturom od 31,5, a najhladniji decembar s 29,8 stepeni Celzija.
Jedna od velikih atrakcija Maldiva je ronjenje, jednom uz zid koralnog grebena, drugi put oko olupine potonulog broda. Jedina, i veoma važna stvar o kojoj treba voditi računa i zbog čega je za ronjenje na Maldivima potrebna vje- ština, jesu jake struje. Postoje, ipak, jasna pravila kojih se treba pridržavati: roni se uvijek s iskusnim instruktorima i, čak i ako nikada ranije niste ronili, sigurno biste mogli uživati u ljepotama paralelnog podvodnog raja na nekom od mirnijih mjesta, zaštićenijem od struja.
Jedan od popularnih načina otkrivanja Maldiva su tzv. ronilački safariji. Suština ovog aran- žmana je da se u aerodromskoj luci ukrcate na brod na kojem ćete narednih dana boraviti ploveć i među maldivskim ostrvima i roneći na različ itim lokacijama.
Malena ostrvska zemlja, čije su vodeće industrijske grane turizam i ribarstvo, sada se već oporavila od serije prirodnih katastrofa koje su je zadesile u nekoliko proteklih godina, a među kojima su najteže bijeljenje korala uzrokovano El Niñom te tsunami iz 2004., čiji je udar izbjeglo samo devet maldivskih otoka.

Kako izbjeći sudbinu izbjeglica
Najveća katastrofa za ovu ostrvsku državicu ipak je tek na pomolu. Usljed globalnog zagrijavanja, procjenjuje se da će nivo vode u okeanu do 2100. godine porasti za 59 centimetara i da će Maldivi do kraja ovog vijeka biti potopljeni. Lokalni vladin odbor za turizam navodno je jedno vrijeme razmatrao brending slogan “Posjetite nas dok smo još ovdje”. Novoizabrani predsjednik Maldiva u novembru je najavio planove za kupovinu zemljišta u Indiji, na Šri Lanci i teritoriji Australije za preseljenje svojih stanovnika, objašnjavajući ovaj potez riječima: “Ne želimo napustiti Maldive, ali ni decenijama kao izbjeglice živjeti u šatorskim naseljima.” Novac za kupovinu teritorije na koju bi se 360.000 stanovnika Maldiva u budućnosti moglo preseliti prikupljat će se prihodima turističke industrije i stavljati u specijalni fond.
Visoka sezona na Maldivima je period od decembra do aprila, kada ostrva uživaju u suhom monsunu s malo padavina i nižim nivoom vlažnosti u zraku. Dok se Evropa mrzne, Evropljani na Maldive dolaze na zimski odmor na suncu.

Ne treba nam viza!
Nema tako mnogo mjesta na Zemlji na kojima je fascinantno samo slijetanje avionom. Na prekrasnom malom aerodromu izgrađ enom na jednom od koralnih grebena, od aviona prošetate do aerodromske zgrade (što nam se odmah svidjelo jer znači da nema aerodromskih autobusa koji troše gorivo). Iz aerodromske zgrade direktno izlazite na dokove gdje vas čeka gliser i odvozi do vašeg otoka. Na udaljenije otoke leti se hidrogliserom. Pristankom na otok na koji ste se uputili, izuvate cipele i bukvalno tonete u san jer ono što vas okružuje i sama konstatacija gdje se nalazite nisu ništa manje nego ravni snu.
Za odlazak na Maldive, nama Bosancima i Hercegovcima nije potrebna viza (kakvo olakšanje!), a što se konkretno samog putovanja i boravka tiče, Maldivi su isključivo destinacija na koju se dolazi u turisti- čkom aranžmanu. I Lonely Planet navodi da je, uprkos svim strahovima onih koji vole samostalno planirati i putovati, na Maldive ipak najbolje doći u aranžmanu s agencijom. Paket aranžman donosi vam najbolju vrijednost za novac koji plaćate, uvelike olakšava organizaciju putovanja i donosi bolji tretman. Sve to ima veze ne samo s naporima da se zaštiti krhka ekologija arhipelaga i s ljubomornim čuvanjem kulturnog nasljeđa pred navalom potrošačkog društva, već i ne- čim drugim.
Za vrijeme (preduge) vladavine predsjednika Maumoona Abdula Gayooma, u turistič koj je industriji Maldiva pažljivo uspostavljen sistem po kojem je interakcija između lokalnog stanovništva i turista svedena na minimum i prema kojem ogromni prihodi od turizma pristižu bez kontaminiranja stanovniš tva liberalnim idejama Zapada. Uprkos prividnoj slobodi, putnici nemaju mogućnost samostalno posjećivati otoke, niti prenoćiti bilo gdje osim u svom, iako prelijepom, odmaralištu. Za vrijeme naše posjete osjetna je i sveprisutna bila radost zbog rezultata upravo održanih predsjedničkih izbora.Republika je, naime, nakon 30 godina brutalne vladavine Gayooma, koji je zvanično bio i šef države i predsjednik vlade i ministar odbrane i finansija, a nezvanično diktaror par excellence, dobila novog predsjednika. Sada će, kako kažu, sve biti bolje, a posebno ističu obrazovanje koje će konačno biti besplatno i mnogo bolju zdravstvenu zaštitu. Ono što ne spominju, a čemu se zasigurno nadaju, jeste konačan kraj problema kojima nije mjesto u raju – sloboda govora, poštivanje ljudskih prava, ukidanje policijske brutalnosti i zatvorskog mučenja. Zemlja bez ikakve tradicije demokratije, civilnog druš- tva i nezavisnosti medija, da nije globalnog zagrijavanja, konačno bi imala razloga za optimizam.

Prerađivanje vode
Osoblje u odmaralištima, pored lokalnog stanovništva koje mora da je zaposleno, ali daleko od dodira s turistima, uglavnom su Indijci, Nepalci, Tajlanđani i Filipinci. Osim ljepote svega što čovjeka okružuje, nas se najviše dojmilo to što smo 12 dana posvuda mogli hodati bosi i smještaj u kućici na vodi iz koje smo direktno mogli zaroniti me- đu korale i ribe. Sva odmarališta na Maldivima uglavnom imaju spa, fitness, dječiji centar – s aktivnostima koje djecu stariju od tri godine mogu zabavljati po cijeli dan, ronilač ki centar, sportske terene... Cijene smje- štaja na Maldivima su visoke i novac za cijeli aranžman vam se automatski skida s kreditne kartice čim potvrdite rezervaciju. No, kad čovjek stigne na odredište i izračuna koliko je sredstava potrebno da se usred okeana održava standard koji se nudi, onda i nije toliko iznena- đen. Treba računati i da svako odmarališ te ima kompleksan i skup sistem prerade vode koji okean pretvara u neslanu vodu koju koristite u svom luksuznom kupatilu, a zatim istu ponovo prerađuje prije nego je vrati u okean. Sve osim kokosa i ribe Maldivi uvoze, pa su cijene izuzetno visoke, na momente i do te mjere da se kao turista stvarno osje- ćate kao zadnji levat kojem neko može prodati paket od 19 Pampers pelena za 25 dolara i tri Milka čokolade za 20. Naša kćerka ne može bez pelena, a ja bez Milke, pa smo se saživjeli s tim da budemo levati na vlastitu radost što na malom tropskom otoku uopć e ima omiljenih pelena i čokolade. A trebalo je i doprinijeti fondu za eventualno preseljenje Maldivaca ako ikada ovaj raj zaista bude preplavljen. Nadam se iskreno da se to nikada neće ni desiti i da će još mnogi od vas upoznati njegove ljepote.