Slobodno vrijeme
Slobodno vrijeme
Kompjuteri i internet
Facebook prikupljanjem adresa i brojeva telefona krši pravo na privatnost19.01.2011. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
U tekstu na kompanijskom blogu naglašava se da se dozvola koja se daje aplikaciji odnosi samo na adresu i broj telefona tog korisnika, a ne na adrese i brojeve njegovih Facebook prijatelja
Posljednji potez kompanije Facebook koji izvjesno neće biti pozdravljen među onima koji se zalažu za zaštitu privatnosti korisnika na internetu je objava na kompanijskom blogu za programere da će ubuduće aplikacije koje razvijaju moći da prikupljaju trenutne adrese i brojeve mobilnih telefona od korisnika koji to odobre.U tekstu na kompanijskom blogu naglašava se da se dozvola koja se daje aplikaciji odnosi samo na adresu i broj telefona tog korisnika, a ne na adrese i brojeve njegovih Facebook prijatelja. Međutim, kritičari kažu da je samo pitanje vremena kada će slijedeći korak u tom pravcu biti napravljen.
Dosadašnja praksa je pokazala da Facebook korisnici ne pokazuju razumnu zabrinutost za privatnost, pa Facebook može računati sa tim da česta podizanja nivoa pristupa podacima korisnika koje imaju aplikacije neće izazvati veće nezadovoljstvo korisnika.
Facebook brani svoj potez činjenicom da korisnik treba da da eksplicitnu dozvolu kako bi aplikacija preuzela navedene podatke, ali svakodnevne prevare na Facebooku pokazuju da taj sistem ne funkcioniše kako se očekuje. Koliko ova odluka kompanije može biti pogrešna pokazuju i brojne lažne Facebook aplikacije koje se svakodnevno pojavljuju, i koje će se ubuduće razvijati samo zbog toga da bi se ovakvi prikupljeni podaci iskoristili za slanje spama na mobilne telefone korisnika ili u cilju prodaje ovih podataka trećoj strani. Pored toga, podatak vezan za kućnu adresu korisnika može poslužiti i lopovima.
Dodatno, prozor u kome se u ime aplikacije traži dozvola od korisnika da omogući pristup podacima kao što su adresa stanovanja i broj mobilnog telefona izgleda isto kao i prozor sa zahtjevom za dozvolu pristupa svakoj drugoj aplikaciji.
Imajući sve ovo u vidu, najbolje je ovakve podatke izbrisati sa svog profila, kao i sve druge za koje niste sigurni da ih želite podijeliti sa bilo kim osim sa svojim prijateljima. Očigledno je da Facebook nema namjere da štiti privatnost svojih korisnika, te je za sada najbolje da korisnici sami zaštite sebe.
Ostale vijestiArhiva
- 18/04 Minesweeper: Igra koju ni dan danas ne znamo…
- 27/12 Da li ste nekad poželjeli izbrisati Facebook…
- 04/10 Crni Surface Pro 6 i slušalice Surface stižu…
- 13/09 Twitter testira novi dizajn, neki korisnici…
- 06/09 Google Chrome dobio veliki redizajn za 10.…
- 16/08 Osmišljen algoritam koji će otkrivati lažne…
- 09/08 Greška srednjoškolca pokrenula raspravu o…
- 12/07 Twitter briše milion računa dnevno kako bi…
- 21/06 Facebook razvija tehnologiju koja će "otvoriti…
- 24/05 Zvanični turniri u "Fortniteu" će imati nagradni…
- 17/05 Facebook izbrisao 29 miliona objava koji…
- 26/04 Gmail za Android odsad s opcijom snooze
- 01/03 Google Bosancima i Hercegovcima čestitao…
- 01/02 Instagram omogućio biznis korisnicima da…
- 25/01 Facebook kreirao novu jedinicu vremena
- 07/12 Google će angažovati hiljade uposlenika za…
- 30/11 Više od 600 miliona uređaja koriste operativni…
- 09/11 Facebook traži od korisnika fotografije na…
- 02/11 Facebook uveo program koji sprečava objavljivanje…
- 12/10 Facebook i Instagram nakratko blokirani u…
- 14/09 Appleov macOS High Sierra stiže 25. septembra
- 07/09 Stranica za skidanje i konvertovanje muzike…
- 17/08 Twitter korisnicima nudi popularne teme na…
- 20/07 Stručnjaci preporučuju: Hitno izbrišite stare…