Slobodno vrijeme
Turistički vodič
Od rimskih vremena bio čuven po svojim ljepotama
PRIRODNA LJEPOTA Posjetite Capri, malo, čarobno, italijansko ostrvo
26.05.2016. 12:00
Izvor: avaz.ba
PRIRODNA LJEPOTA Posjetite Capri, malo, čarobno, italijansko ostrvo
Italijansko ostrvo Capri na kojem se nalazi i istoimeni grad, nalazi se na južnoj strani Napuljskog zaliva pored Sorentinskog poluostrva.
Capri je još od rimskih vremena bio čuven po svojim ljepotama. Ostrvo ima 3 kvadratna kilometra i 7.278 stanovnika. Na ostrvu se uz općinu Capri nalazi i općina Anacapri.
Prema grčkom geografu Strabonu je Capri jednom bio spojen s ostatkom Italije. To su potvrdila novija geografska i arheološka istraživanja. Novija iskopavanja su pokazala da su ljudi na Capriju još od neolitika.
U drugoj polovini 19. vijeka je Capri postao popularno odredište evropskih umjetnika, književnika i drugih slavnih ličnosti. John Singer Sargent i Frank Hyde su bili istaknuti umjetnici koji su boravili na ostrvu krajem 1870-tih. Norman Douglas, Friedrich Alfred Krupp,Jacques d'Adelswärd-Fersen, Christian Wilhelm Allers, Emil von Behring, Curzio Malaparte, Axel Munthe, i Maksim Gorki su imali vile na ostrvu ili su duže vrijeme na njemu boravili.
Fascinaciju ovim ostrvom podstakla je knjiga "Otkriće Plave špilje na ostrvu Capri" njemačkoga slikara i pisca Augusta Kopischa. U knjizi je opisao svoj boravak na Capriju 1826. i otkriće Plave špilje.
Capri je poznat i po kratkoj priči Somerseta Maughama "The Lotus Eater". U toj priči glavni lik dolazi iz Bostona na ovo ostrvo na odmor i toliko biva očaran, da ostavlja posao i odlučuje ostatak života provesti u dokolici na Capriju.
Claude Debussy u naslovu svoga impresionističkog djela spominje Anacapri (Les collines d'Anacapri). Norman Douglas je napisao roman o Capriju. Pored Douglasa i književnik Jacques d'Adelswärd-Fersen i pjesnik August Graf von Platen dolaze na Capri stvarajući homoseksualnu zajednicu.
Letonski romanopisac Jānis Jaunsudrabiņš je napisao 1939. roman "Capri", u kome opisuje biciklističke ture Maksima Gorkoga i Axela Munthea. Pisac i švedski kraljevski ljekar Axel Munthe (1857.-1949.) je sagradio vilu na ostrvu blizu Anacaprija.
Capri je popularno turističko odredište i za Italijane i za strance. Tokom 1950-ih Capri je postao popularno odredište međunarodnoga jet-seta. Središnji trg Caprija je zadržao umjerenu seosku arhitekturu, ali je prepun skupim buticima i restoranima. Tokom ljeta ima mnogo turista, najčešće jednodnevnih izletnika iz Napulja i Sorrenta.