Vijesti
Politika
"Foteljaši" ponovo "sastanče"
22.11.2007. 12:00
Izvor: 24 sata info
"Foteljaši" ponovo "sastanče"
Danas u 11 sati u Sarajevu će početi dugo najavljivani sastanak lidera šest vladajućih stranaka. Riječ je skupu koji je nastavak onog održanog u Mostaru 28. oktobra kada su Milorad Dodik, Haris Silajdžić, Sulejman Tihić, Mladen Ivanić, Božo Ljubić i Dragan Čović potpisali takozvanu Mostarsku deklaraciju kojom se obavezuju na ispunjanje uslova iz evropskog programa.
Tada su saopštili da će u roku mjesec dana ispuniti ono što se od njih očekuje.

Protiv odluka OHR-a
Jučer je visoki predstavnik Miroslav Lajčak saopštio da od lidera SNSD-a, Stranke za BiH, SDA, PDP-a, HDZ-a i HDZ-a 1990. očekuje da ostvare napredak u vezi s evropskim programom i poručio:
"Mostarska deklaracija predstavlja dobru osnovu za reformu policije, ali to nije dovoljno ako ne budu uslijedile konkretne mjere, prije svega izrada nacrta relevantnih zakona. Uslovi Evropske unije neće nestati i stranački lideri moraju ispuniti svoje obaveze i ponuditi rezultate".
Lajčak ih je pozvao i da danas razgovaraju o izmjenama i dopunama Poslovnika Parlamenta BiH kako bi taj dokument bio usklađen s Ustavom BiH.
"Kao predstavnici vladajuće koalicije, stranački lideri imaju jasnu odgovornost da osiguraju funkcionalnost institucija BiH", kazao je Lajčak i saopštio da će prisustvovati sastanku.
Šta se danas može očekivati? Mišljenja su podijeljena, a većina onih sa kojima smo jučer razgovarali ne očekuju nikakve spektakularrne dogovore niti rješenja. Po svemu sudeći, biće to još jedan u nizu razgovora i pregovora i ništa više.
Kako "San" saznaje, Haris Silajdžić i Milorad Dodik će ponuditi gotovo istovjetno rješenje za reformu policije. Naši izvori kažu da su ga njih dvojica i usaglasili u proteklih nekoliko dana u intenzivnim telefonskim razgovorima.
Dodik je prekjučer saopštio da "postoji želja da se slome ljudi u RS i da prihvate ono što OHR nudi".
"Ukoliko OHR i dalje nastavi s pritiscima, to će biti najbolji put da se BiH devastira", kazao je Dodik i podvukao da ukidanje policije Republike Srpske ne dolazi u obzir.
On će danas i zavnično predložiti da se u trenutku kada BiH parafiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, ukinu bonske ovlasti visokog predstavnika. Takođe će zatražiti da se formira direkcija policije, agencija za edukaciju i obrazovanje kadrova u policiji i forenzički odjel BiH. Neće odustati ni od zahtjeva da se sve ostala pitanja vezana za reformu policije rješavaju nakon donošenja novog Ustava BiH.

Šest mjeseci i tri godine
Sa druge strane, Silajdžić će izaći sa svojim planom implementacije reforme policije koji se u biti nimalo ne razlikuje od Dodikovog. I on zahtijeva, kako piše u dokumentu do kojeg smo sinoć došli, "uspostavu državnih tijela za koordinaciju policije u cilju omogućavanja efektivnije komunikacije na nivou BiH sa relevantnim međunarodnim institucijama kao i efikasnije rada relevantnih policijskih tijela u BiH; forenzička ispitivanja i vještačenja; školovanje i stručno usavršavanje kadrova; policijsku podršku; nezavisni odbor; žalbe građana; žalbe policijskih službenika(policijski odbor)".
Nadalje, Silajdžić traži uspostavu državnog tijela za implementaciju reforme policije čiji će rad definisati Vijeće ministara najkasnije do 15. decembra ove godine. On će tražiti "uspostavljanje državnih tijela u roku od maksimalno šest mjeseci od dana uspostave državnog tijela za implementaciju policijske reforme, dok će lokalni nivo biti uspostavljen nakon reforme Ustava BiH te donošenja Zakona o policijskoj službi BiH i zakona o policijskim službenicima BiH, a maksimalno u roku od tri godine", zaključuje "San".