Vijesti
Svijet
Buš umiješan u otkrivanje identiteta tajnog agenta CIA-e
22.11.2007. 20:00
Izvor: Oslobođenje
Buš umiješan u otkrivanje identiteta tajnog agenta CIA-e
Bivši glasnogovornik Bijele kuće Skot Meklelan okrivio je predsjednika SAD Džordža Buša i potpredsjednika Dika Čejnija zbog zavaravanja javnosti oko uloge pomoćnika u Bijeloj kući u aferi otkrivanja identiteta tajne agentice američke Centralne obavještajne slu­ž­be (CIA) Valeri Plejm 2003. godine.
U izvatku iz njegove najavljene knjige, Meklelan se prisjeća konferencije za novinare iz 2003. godine, na kojoj je novinarima rekao kako pomoćnici Karl Rouv i Luis Skuter Libi "nisu uklju­čeni" u curenje informacije o operativki Plejm, prenosi novinska agencija Onasa.
"Postojao je jedan problem. To nije bila istina. Nesvjesno sam prenio neistinitu informaciju. Na moj postupak uticala su petorica visokorangiranih zvaničnika u administraciji: Rouv, Libi, potpredsjednik, šef predsjednikovog kabineta i predsjednik lično", navodi Meklelan u odlomku iz knjige.
Bušov šef Ureda tada je bio Endrju Kard. Izvadak iz Meklelanove knjige "Wh­at Happened" (Što se dogodilo), koja će izaći tek u aprilu iduće godine, objavljen je na internet-stranici izdavača PublicAffairs.
On otvara pitanje o tome šta se događalo u Bijeloj kući i koliko su Buš i Čejni znali o odavanju identiteta Plejm.
Meklelan, čiji je posao godinama bio da parira neugodnim novinarskim pitanjima ili ih izbjegava, sada ih i sam otvara.
Glasnogovornica Bijele kuće Dana Perino izjavila je kako nije jasno šta je Meklelan htio reći u izvatku, ističući kako "predsjednik nije, niti bi to tražio od svojih glasnogovornika, prenosio lažne informacije".
Plejm je uvijek tvrdila da ju je Bijela kuća tiho odala novinarima, iz osvete njenom suprugu, bivšem ambasadoru Džosefu Vilsonu, koji je oštro kritizirao administraciju zbog ulaska u rat u Iraku.
Odavanje identiteta tajnog agenta CIA-e u SAD je krivično djelo.
Velika vašingtonska "afera Plame" sudski epilog dobila je na suđenju šefu Čejednijevog ureda Libiju.
Njegov branitelj je tvrdio da je Libi odabran kao "žrtveno janje".
Za krivokletstvo i ometanje pravde osuđen je na 30 mjeseci zatvora, ali mu je Buš u julu ove godine predsjedničkim oprostom poništio tu kaznu.