Vijesti
Društvo i ekonomija
U Sarajevu konferencija o upravljanju ljudskim potencijalima
29.11.2007. 20:00
Izvor: Oslobođenje
U Sarajevu konferencija o upravljanju ljudskim potencijalima
Razvoj talenata ključ je za uspjeh kompanija, rečeno je, između ostalog, na prvoj domaćoj konferenciji o upravljanju ljudskim potencijalima koju je jučer u Sarajevu organizovao Boljiposao d.o.o., kompanija u čijem je vlasništvu internet berza rada www.boljiposao.ba.
Renomirani stručnjaci iz zemlje i inostranstva prenijeli su domaćim kompanijama i njihovim predstavnicima, ali i studentima svjetska iskustva u upravljanju ljudskim potencijalima, a na konferenciji su predstavljeni i dobri primjeri razvoja talenata u nekoliko domaćih preduzeća.
Direktorica i dekanesa IEDC Poslovne škole Bled govorila je o novoj ulozi kadrovskih odjeljenja u kompanijama i menaždera koji ih vode. "Oni više nisu klasični administratori i predstavnici zaposlenih, nego partneri u vođe­nju strategije preduzeća i lideri organizacionog razvoja", kazala je Purgova.

Menadžerske vještine
Borba za talente karakteristična je za sve kompanije u svijetu, a posebna pažnja, prema Purgovoj posvećuje se menadžerskim vještinama. No, individualne karakteristike, ma koliko dobre bile, neće dati rezultat ukoliko menadžeri nemaju osjećaj za timski rad.
Purgova je savjetovala svim menažderima da imaju svoje mentore koji će se uživiti u njihove probleme i redovno ih savjetovati, a prenoseći iskustva Bledske škole, smatra kako umjetnost i nauka mogu biti inspiracija za liderstvo.
Prema mišljenju Philipa Stilesa, prof. Instituta za menadžment na Univerzitetu Ca­mbrigde, razliku između dobrih i loših kompanija upravo pravi ljudski potencijal.
"Ne možemo reći da su Toyota, IBM , Microsoft, Google dobri zbog svojih proizvoda i usluga. Oni su dobri zato što imaju najbolje ljude", kazao je Stiles.
Prema njegovim riječima, ove kompanije provode stalno istraživanje radne snage i one ne traže radno mjesto, nego ljude.
Aziz Šunje, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, zalaže se da kadrovski odjeli u kompanijama postanu samostalne organizacione jedinice, a menadžeri koji upravljaju ljudskim resursima moraju dobiti veću ulogu.

Uspješna praksa
Pritom je citirao čuvenog ekonomistu Jacka Welcha koji kaže kako HR menadžer treba da bude drugi čovjek u organizaciji.
Domaća uspješna praksa upravljanja ljudskim potencijalima predstavljena je na primjeru tri kompanije: COM trade i LORA Sarajevo, te Tropic Banja Luka. Aida Dorić, HR consultant u COM Trade Groupu, ustvrdila je da ova grupacija svoj uspjeh ima zahvaliti ljudskom potencijalu i kontinuiranoj edukaciji uposlenika.
Radenko Stanić, HR menadžer Tropica, kazao je kako je u ovoj kompaniji uspješno razvijena porodična kultura, pa su svi rukovodioci poslovnih jedinica obučavani da budu "domaćini u svojoj" kući. "Rezultat ovakve prakse je visok nivo lojalnosti uposlenika", kazao je Stanić.
"U sumornom bosanskohercegovačkom ambijentu teško je motivirati usposlenike", kazala je Sanda Ljukovac, HR menadžer LORA-e. Istakla je kako poseban problem predstavlja nespremnost ljudi za promjene.