Vijesti
Društvo i ekonomija
Ratari siju i noću
03.12.2007. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Ratari siju i noću
Iako većina poljoprivrednih stručnjaka u BiH ističe da je jesenja sjetva ozimih kultura završena, neki poljoprivrednici i dalje siju, jer im je, kako kažu, bolje imati ikakav nego nikakav prinos.
Prema procjenama entitetskih institucija koje su zadužene za poljoprivredu, u BiH je žitaricama zasijano oko 50 odsto planiranih sjetvenih površina.
Senad Kikić, stručnjak za žitarice u Zavodu za poljoprivredu FBiH, kaže da je sjetva okončana sa 18. oktobrom kada je nastupio period kiše i snijega.
"Izašli smo iz svih optimalnih rokova sjetve. Posljednji je bio kraj oktobra, a 18. su počeli kiša i snijeg. Sada se ne može ući u njivu jer je zemlja natopljena vodom, a i da se može ući, prinosi će biti manji", kazao je Kikić.
Smatra da će se manji prinosi odraziti na cijenu pšenice, koja se daje mlinovima, te da će biti i manje hrane za stoku.
Osman Tatarević, direktor "Poljoproma" Bihać, jednog od najvećih proizvođača sjemenskog krompira i žitarica u Unsko-sanskom kantonu, rekao je da siju žitarice iako su prošli optimalni rokovi te da bi poljoprivrednike spasio snijeg, jer stvori toplotu.
"Hladno je, sve je smrzlo, ide otežano. Znam ljude iz RS koji siju i po noći. Sada treba više sjemena, prinosi će biti manji s obzirom na to da je do sada trebala da nikne pšenica, ali radije ćemo to žrtvovati nego da nemamo ništa posijano. Ono što ne uspije, pokušaćemo namiriti na proljeće", rekao je Tatarević, dodavši da je do sada posijao 70 hektara, a planirao je posijati 120 hektara. Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS, istakao je da je u jesenjoj sjetvi do sada posijano oko 70.000 hektara zemljišta, od planiranih 150.000 hektara, ali da poljoprivrednici ne odustaju od sjetve.
"Činjenica je da su svi optimalni rokovi prošli, ali s obzirom na to da većina onih koji su planirali sjetvu ozimih kultura imaju pripremljeno sjeme, đubrivo, a i zemlju nadamo se lijepom vremenu koje će nam omogućiti sjetvu", kazao je Usorac.
Dodao je da to što jesenja sjetva neće donijeti očekivani prihod žitarica ne treba da znači da će u BiH nastupiti glad.
"To što možda jesenja sjetva neće biti uspješna pa samim tim i žetva, ne znači da će u BiH nastupiti glad, već samo da će poljoprivrednici morati da planiraju veći obim sjetve na proljeće", istakao je Usorac.
Dragan Mandić, stručnjak za strna žita u Poljoprivrednom institutu RS, rekao je da, iako je optimalni rok za sjetvu istekao, poljoprivrednici u slučaju ljepšeg vremena, ipak, treba da pristupe sjetvi.
U jesenjoj sjetvi najviše obradivih površina zasijano je pšenicom i to oko 40.000 hektara, dok je nešto manje zasijano ječmom, raži, zobi i tritikalama te uljanom repicom.