Vijesti
Svijet
Haški tribunal će raditi dok se ne uhapse Karadžić i Mladić
11.12.2007. 20:00
Izvor: Slobodna Bosna
Haški tribunal će raditi dok se ne uhapse Karadžić i Mladić
Predstavljajući Savjetu bezbjednosti UN polugodišnji izvještaj o radu tog suda, Pokar je izrazio zabrinutost, jer zemlje u regionu "nisu obezbijedile hapšenje i prebacivanje" četiri preostala bjegunca Radovana Karadžića, Ratka Mladića, Stojana Župljanina i Gorana Hadžića.
"Neophodnost pune saradnje država u hapšenju svih preostalih bjegunaca je dostigla kritičnu fazu. Bez hapšenja i suđenja tim preostalim bjeguncima, glavni cilj suda da donese pravdu, mir i pomirenje regionu, biće ozbiljno ugrožen", rekao je Pokar.
Predsjednik Haškog tribunala je naglasio da Tribunal neće zatvoriti vrata sve dok oni ne budu uhapšeni i dok im ne bude suđeno.
On je pozvao zemlje u regionu da učine sve što je u njihovoj moći da odmah uhapse optuženike koji su u bjekstvu.Pokar je rekao da će sud učiniti sve da ispuni rokove iz Izlazne strategije, ali da postoje faktori van kontrole suda zbog kojih je bilo odlaganja, prije svega zbog pitanja hapšenja preostalih optuženika.
Prema njegovim riječima, ako bi preostali optuženici bili sada uhapšeni, neki od njih, ali ne svi, mogli bi da budu priključeni nekom od suđenja, ali je dodao da će svako odlaganje njihovog hapšenja rezultirati zasebnim suđenjima, što će, svakako, uticati na planirane rokove za završetak rada suda.
Pokar je naveo da će, prema sadašnjim procjenama Tribunala, sva suđenja biti završena do kraja 2009. godine, izuzev optuženicima Zdravku Tolimiru i Vlastimiru Đorđeviću, koji su nedavno izručeni.Suđenja Tolimiru Đorđeviću trebala bi da budu završena početkom 2010. godine.
Predsjednik Tribunala je rekao da svi žalbeni postupci trebali da se okončaju tokom 2011. godine.On je naveo da od 161 osobe, koje su optužene za ratne zloccine pred Tribunalom, njih 11 čeka u sedam slučajeva na početak suđenja.On je rekao da je prenos predmeta protiv nižih oficira i drugih osoba optuženih za ratne zločine nacionalnim pravosuđima od ključnog značaja za primjenu strategije Tribunala
Dodao je da još toga treba uraditi na unapređenju saradnje među zemljama regiona u istrazi i procesuiranju optuženih za ratne zločine, a neophodna je i izgradnja odgovarajućih pritvorskih jedinica i obuka policije i zatvorskih čuvara.
Sjednici Savjeta bezbjednosti UN, na kojoj se razmatra rad Tribunala za bivšu Jugoslaviju i Ruandu, prisustvuju i predstavnici Srbije, Hrvatske i Ruande.