Vijesti
Svijet
Evropa traga za konsenzusom
13.12.2007. 12:00
Izvor: Oslobođenje
Evropa traga za konsenzusom
Ministri spoljnih poslova zemalja članica Evropske unije (EU), prenose agencije izvore Unije iz Brisela, tek će sredinom februara biti upoznati (“primiti k znanju“) da se tada očekuje početak jednostranog proglašenje nezavisnosti Kosova i da će svakoj članici biti prepušteno da odluči o njegovom priznavanju. U diplomatskim krugovima u Briselu podsjećaju da je istovjetan scenario postojao i u slučaju crnogorskog proglašenja samostalnosti u maju prošle godine.
U slučaju Kosova u EU su nešto oprezniji i ističu značaj odluke Savjeta bezbjednosti UN 19. decembra i izvjesno nesaglasje Unije, koja još uvijek nije blizu “jedinstvenog stava“. Pored Kipra, koji se i dalje izjašnjava protiv priznavanja kosovske nezavisnosti i jednostranog kršenja Povelje UN, i Španija, Rumunija, Slovačka i donekle Grčka, zasad na mogućnost takvog akta imaju “ozbiljne zamjerke“ koje su izložili na zasjedanju šefova diplomatija evropske dvadesetsedmorice u Briselu.
Španski ministar Migel Anhel Moratinos je rekao da za njegovu zemlju jednostrano proglašavanje nezavisnosti “nije pozitivno“ i da će “nastojati da se to ne dogodi“. On kaže da Madrid “poštuje međunarodno pravo i jedinstvo Evropske unije“, i dodaje da “gaženje prava“ nikad nije bilo dobro u istoriji.
Ukoliko se u Uniji dođe do zajedničkog stava EU, što pretpostavlja da u usvojenoj odluci nema izričitog pominjanja riječi “nezavisnost“, onda je sasvim realno da svaka članica (kolektivno to nije moguće prema propisima EU) odluči da li će priznati otcjepljenje Kosova od Srbije i formiranje nove države. Ipak, i za usvajanje takvog zajedničkog stava nužno je jedinstvo, odnosno, da se Kipar i još neke zemlje ‘konstruktivno uzdrže’ i ne blokiraju odluku.
Slovenačko predsjedništvo EU bi u februaru zakazalo vanredni sastanak Savjeta ministara sa ciljem da se članice Unije izjasne i postupe na takav način, u očekivanju da ubrzo dvadesetak zemalja EU prizna Kosovo.To se očekuje i od SAD, nekih zemalja zapadnog Balkana i “više muslimanskih zemalja“. I pored toga u Uniji vjeruju da bi čitav postupak “mogao da se otegne mjesecima“ i zato EU veliki značaj pridaje započinjanju svoje misije “vladavine prava“, koja bi u roku od 120 ili 90 dana zamijenila sadašnji UNMIK, čime bi otpočelo sprovođenje “oštro ograničenog“ plana Martija Ahtisarija i uspostava “nadzirane nezavisnosti“.
Dug je put do kosovskog raspleta, kažu u Uniji i zbog “slo­ženosti stanja“ ujedinjena Evropa želi postići unutrašnji zajednički stav.