Vijesti
Društvo i ekonomija
Ulje iz robnih rezervi proizvedeno 2008. godine!
14.12.2007. 12:00
Izvor: 24 sata info
Ulje iz robnih rezervi proizvedeno 2008. godine!
Ulje koje je iz robnih rezervi FBiH juče stiglo u trgovine potiče iz Čehoslovačke! To je, znate, ona zemlja koja zvanično ne postoji od 1. januara 1993. godine.
Porijeklo ulja iz zemlje koja ne postoji već 14 godina nije jedina čudna stavka sa deklaracije ulja Sunce, distribuisanog širom Federacije. Ulje koje je čitalac kupio u marketu "Drvopromet" u sarajevskom naselju Višnjik, proizvedeno je, kako kaže deklaracija, 1. januara 2008. godine!

Skandalozno, u najmanju ruku.
Isti list saznaje da ulje, koje je u Sarajevu distribuisano putem kompanija Klas, Mims, Merkur, Dobrinja, Sprind i Drvopromet, ima odštampana tri različita datuma proizvodnje: 1. decembar 2007, 17. decembar 2007. i, kako smo već naveli, 1. januar 2008.
Osim dva zadnja datuma, koja su tek pred nama, zbunjujući je i 1. decembar 2007. Jer, ako je ulje zaista proizvedeno 1. decembra ove godine, znači da je nabavljeno tek nakon odluke federalne Vlade da distribuira ulje iz robnih rezervi. Vlada je, podsjećamo, na sjednici 22. novembra odlučila da 200 hiljada litara ulja iz robnih rezervi plasira na tržište, kako bi ublažila rast cijena ovog artikla.
Međutim, Vlada nikad nije saopštila da li i koliko ulja je u tom trenutku bilo u skladištima robnih rezervi. Sudeći po datumu proizvodnje ulja koje se našlo u prodaji, Federacija nije imala ni spomenutih 200 hiljada litara.
Stoga nimalo ne čudi što je Direkciji robnih rezervi trebalo više od 20 dana da počne distribuciju. Nakon svega, postavlja se i pitanje od koga je i po kojoj cijeni nabavljeno ulje koje se trenutno "povoljno" nudi građanima.

Štamparska greška
Prvi čovjek Direkcije robnih rezervi Hrvoje Dragoje bio je prilično zatečen kada smo mu saopštili da na deklaraciji ulja iz zaliha piše kako je ono proizvedeno u januaru naredne godine.
"Može biti da je ulje trebalo ući u promet 1. januara 2008. a interventne mjere nismo planirali. Ulje se u većini slučajeva uvozi u cisternama i tek onda pakuje. No, evo, naša naredna nabavka od 500.000 litara ulja biće flaširana", pojasnio je Dragoje, navodeći da ne zna ko je štampao spornu deklaraciju i pojašnjavajući kako svaki uvezeni proizvod mora imati navedenu zemlju porijekla.
Dragoje je još kazao i kako je ulje kupljeno 2002. godine, ali se zbog kratkog roka trajanja ono obnavljalo!
I u kompaniji Uljara Konzum Bihać, koja je uvezla i pakovala ulje Sunce ustvrdili su da je, kada je riječ o zemlji porijekla, došlo do greške pri štampanju, te da ulje ustvari potiče iz Republike Češke.
No, druge detalje nisu htjeli otkriti.
Sigurno je da će u ovom slučaju ulje biti posla za inspekcije. One će, nadamo se, otkriti i da li je ulje iz robnih rezervi sigurno za upotrebu, u šta gra­đani nakon uvida u nebuloze na deklaraciji, sasvim opravdano sumnjaju.
No, do tada će špekulacije u javnosti, o tome kako je federalna Vlada distributerima i gra­đanima poturila sumnjiv proizvod, biti potpuno opravdane. Pogotovo kad se analizira sa­držina tog ulja, koju će, nadamo se, nadležne institucije da obave ekspresnom brzinom. Jer, kad neko već na etiketi napravi toliko sramnih grešaka, treba stvarno biti neozbiljan pa vjerovati da je sadržaj flaše imalo bolji.
Stoga pozivamo građane da pri kupovini provjeravaju šta piše na etiketama “državnog“ ulja. Od nadležnih institucija očekujemo ozbiljna objašnjenja i imenovanje krivaca za ovaj skandal.