Vijesti
Društvo i ekonomija
Banke prodate nezakonito
21.12.2007. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Banke prodate nezakonito
Kristal banka i Banjalučka banka, privatizovane u vrijeme vlade Mladena Ivanića, prodate su daleko ispod stvarne vrijednosti, zbog čega je, pod sumnjom u počinjene nezakonitosti, izvještaj revizije o vrijednosti obje banke juče predat Okružnom tužilašvu u Banjaluci.
Ovo je juče saopštio Borislav Bijelić, predsjednik Komisije za reviziju privatizacije RS, predstavljajući izvještaj dvije nezavisne revizorske kuće - "Best revizora" i "Adešim", koje su više mjeseci istraživale vrijednost ove dvije banke u vrijeme pred njihovu privatizaciju.
Kao i ostale bivše državne banke, Kristal banka je, bez procjene vrijednosti, prodata 2001. godine po simoboličnoj cijeni za jedan evro, otkad je i prate tvrdnje o tome da je privatizovana ispod stvarne vrijednosti. Banjalučka banka, takođe je prodata 2001. godine, po cijeni od 100.000 maraka.
Međutim, revizori su ustanovili da je vrijednost državnog udjela u Kristal banci (75,55 odsto) u vrijeme prodaje iznosila 1,94 miliona KM, dok je 84 odsto kapitala Banjalučke banke, po procjeni revizora, vrijedilo 16,48 miliona KM.
"Zbog sumnje u niz nezakonitosti počinjenih tokom privatizacije ovih banaka, izvještaj revizora smo proslijedili Tužilaštvu. Za ovakvu prodaju odgovorna su ovlaštena lica, koja su potpisala ugovor o prodaji ili više njih koji su bili uključeni u samu privatizaciju", rekao je Bijelić.
U slučaju prodaje Banjalučke banke, revizori su posebno naglasili da je kupcu praktično poklonjeno više od 100 miliona maraka. Tvrde da je to učinjeno tako što je na kupca prenesena ukupna aktiva banke (njena cjelokupna imovina), koja je u doba privatizacije, prema procjeni revizora, iznosila više od 119 miliona KM.
Pored toga, revizori su u izvještaju istakli da u procjenu vrijednosti Banjalučke banke nije bilo uključeno 6,5 miliona KM koje je banka imala kod Centralne banke BiH i više od šest miliona položenih na računima drugih banaka.
Mladen Ivanić, premijer RS u vrijeme prodaje obje banke, izjavio je da bi izvještaj revizije mogao predstavljati "kraj višegodišnje političke trakavice u kojem se pitanje prodaje banaka otvara kad god to autorima zatreba".
"Iznenađen sam što je uopšte došlo do ovoga kad već postoje tri revizorska izvještaja o prodaji ovih banaka, od kojih je jedan od strane zvanične institucije RS, koja je ocijenila da je kapital banke bio negativan u vrijeme njene prodaje. Volio bih da Bijelić kaže ko je nudio više novca za ove banke", rekao je Ivanić.
Poredeći ovaj slučaju sa privatizacijom Rafinerije nafte Brod, Ivanić je kazao da je Rafinerija procijenjena na 200 miliona maraka, a da je, kako tvrdi, prodata tako što je država platila više dugova nego što je dobila za prodajnu cijenu.
"Da li to znači da će Bijelić isto postupiti i u slučaju Rafinerije", rekao je Ivanić i istakao da ne zna da li revizori koji su radili izvještaj uopšte imaju reference za ovakve procjene.
Tužilaštvo u Banjaluci otvorilo je istragu o prodaji obje banke neposredno nakon njihove prodaje. I pored višegodišnje istrage, ona nikad nije dovedena do kraja, pošto se, kako su svojevremeno tvrdili tužioci, ništa nije moglo uraditi bez prethodne procjene vrijednosti banaka uoči privatizacije.
U pokušaju da dođe do tog ključnog podatka, Tužilaštvo je svojevremeno angažovalo jednu inostranu revizorsku kuću, ali su oni, poslije devet mjeseci rada, izašli sa dva kontradiktorna nalaza - po jednom, Kristal banka je zaista vrijedila jedan evro za koji je podata, dok po drugom - ni sami nisu bili sigurni u to.