Vijesti
Društvo i ekonomija
INA na novoj provjeri!
25.12.2007. 20:00
Izvor: 24 sata info
INA na novoj provjeri!
Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH najavili su jučer da će njihov Odsjek za naknadnu kontrolu provjeriti porjeklo goriva koje je u BiH uvezla INA, a za koje su se pojavile tvrdnje da je lažno deklarisan kao hrvatski proizvod.
Ako se ispostavi da je certifikat EUR1, koji garantuje porjeklo robe, zloupotrebljen, biće pokrenuta naplata bankovnih garancija koje prate svaki ovakav uvoz.

Izdaju, pa kontrolišu
Uprava za indirektno oporezivanje BiH u nekoliko navrata već je tražila provjeru dostavljenih EUR1 certifikata o porjeklu robe kojim je Uprava carina Republike Hrvatske garantovala da je gorivo uvezeno iz ove zemlje u BiH zaista proizvedeno u Hrvatskoj. U Upravi kažu da je svaka provjera koja je zatražena od hrvatskih organa rezultovala pozitivnim nalazom po kome roba za koju je tražena provjera zaista jeste proizvedena u Hrvatskoj.
Zahvaljujući ovom certifikatu INA-a, koja je najveći izvoznik goriva iz Hrvatske u BiH, nije morala plaćati carinu od 11 posto s obzirom da raniji bilateralni, a sada sporazum CEFTA, oslobađa plaćanja ovih dažbina robu porjeklom iz Hrvatske. Iako u Upravi to ne žele reći, ovakav način kontrole čini se suviše šupljim, s obzirom da se oslanja na čisto povjenje bh. vlasti u hrvatske carinike koji prvo izdaju certifikate, a onda ih i provjeravaju.
A da u tome itekako ima ako ne mućki, a onda bar brojnih nejasnoća, svjedoče tvrdnje koje su stigle iz Luke Ploče po kojim INA u BiH uvozi čak i gorivo iz Hrvatske koje navodno zadovoljava standarde EURO5 kvaliteta.

Šta kaže CEFTA
Problem je u tome što u INA-i i sami priznaju da njihove rafinerije nafte u Rijeci i Sisku ne mogu proizvesti gorivo ovakvog kvaliteta.
Očito je da je u ovom slučaju riječ o gorivu koje je došlo iz neke druge zemlje, a onda u BiH prodano kao hrvatski proizvod, čime je bh. budžet oštećen za milionski iznos neplaćenih carina.
Sa druge strane, moguće je da je na ovaj način u BiH uvezeno gorivo slabijeg kvaliteta koje jeste proizvedeno u Hrvatskoj, ali je lažnim dekleracijama prikazano kao kvalitetnije iako ne zadovoljava standard EURO 5.
U Upravi za indirektno oporezivanje kažu da oni nisu nadležni za kontrolu kvaliteta goriva koje se uvozi u BiH, ali upozoravaju i na to da je prema odredbama CEFTA-e dozvoljeno da se proizvod tretira kao da je proizveden u nekoj zemlji čak i ako ga je ta zemlja uvezla iz neke druge, u slučaju da je proizvod prošao određenu fazu obrade u državi koja ga naknadno deklariše kao vlastiti proizvod.