Vijesti
Društvo i ekonomija
JP Elektroprivreda BiH o raspoloživom novcu
02.02.2008. 14:00
Izvor: Oslobođenje
JP Elektroprivreda BiH o raspoloživom novcu
Javno preduzeće (JP) Elektroprivreda (EP) BiH na računima kod poslovnih banaka ima oročena i sredstva na tekućim računima koja su isključivo namijenjena za likvidno poslovanje preduzeća i realizaciju već donesenih, iz ranijih godina, investicionih odluka za ulaganja u razvoj kompanije, u visini od 130 miliona maraka, koje su u toku ili se privode kraju, saopćeno je iz ovog preduzeća.

Paušalne ocjene
JP EPBiH u jučerašnjem saopćenju, povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima o ocjenama o poslovanju ovog preduzeća navodi da su te ocjene “paušalne, neutemeljene i nekompetentne“, te da je proteklih dana u javnost plasirano više netačnih podataka o finansijskim sredstvima kojima raspolaže JP EPBiH, koja se nalaze deponovana na računima kod banaka.
Dalje ističu da JP EPBiH ima i nove investicione odluke, čija je vrijednost oko 170 miliona maraka, a koje će biti realizovane u 2008. godini. “Sredstva na računima banaka su, prema tome, isključivo namijenjena za likvidno poslovanje kompanije, kao i za realizaciju planskih investicionih odluka i, u skladu s računovodstvenim praksama, ta sredstva se ne mogu koristiti u druge svrhe“, navodi se u saopćenju. Istovremeno, postoje i sredstva tzv. neutrošene amortizacije koja se obračunavaju, ali se ne uplaćuju na bankovne račune i koja služe isključivo za investiciona ulaganja JP EPBiH d.d. Sarajevo, saopćeno je iz ove kompanije.
Polemike koje se proteklih mjeseci vode oko strategije razvoja elektroenergetskog sektora u Federaciji BiH (FBiH) nedvojbeno su pokazale da mnogi, čak ni površno, ne poznaju situaciju sa snabdijevanjem električnom energijom tržišta FBiH i ostalog konzumnog područja Javnog preduzeća (JP) Elektroprivreda BiH, niti mogućim posljedicama nerealizacije plana izgradnje novih hidro i termoelektrana, saopćeno je iz ovog preduzeća.

Smanjenje proizvodnje
“Ono što je svima u JP EPBiH d.d. Sarajevo već odavno jasno je činjenica da će se, ukoliko ne dođe do izgradnje planiranih objekata, FBiH već 2015. godine suočiti sa značajnim nedostatkom električne energije koji se mjeri hiljadama GWh, a gašenjem termo-blokova doći će do drastičnog smanjenja proizvodnje uglja za potrebe JP EPBiH i grad Tuzla bi mogao ostati bez grijanja“, kaže se u saopćenju Elektroprivrede BiH.