Vijesti
Žuta štampa
Nova " stara " imena fudbalske mafije u Srbiji
08.02.2008. 12:00
Izvor: 24 sata
Nova " stara " imena fudbalske mafije u Srbiji
Opsežna istraga o fudbalskoj mafiji u Srbiji dala je neka nova imena ljudi koji su na nepropisan način došli do novca od transfera igrača, među njima je i folk pjevačica Svetlana Ražnatović Ceca, prenose srpski mediji.
Istraga koja je rezultovala hapšenjem predsjednika FK Vojvodina i fudbalskih sudija zbog namještanja mečeva, kasnije i bivših funkcionera Crvene zvezde neće se zaustaviti na tome, pa su Srbijom počele da kruže informacije da ista procedura očekuje i Svetlanu Ražnatović Cecu, predsjednicu Fudbalskog kluba Obilić. Ceca je klub naslijedila od supruga Željka Ražnatovića Arkana, a već je bila u zatvoru, 2003. godine za vrijeme trajanja operacije "Sablja", koja je pokrenuta nakon ubistva premijera Zorana Đinđića.
Kako prenose srpski mediji, nju očekuje saslušanje zbog optužbi da je upletena u "mutne fudbalske poslove, gdje se spominju milionski iznosi". Ceca je, navodno, od prodaje igrača sebi u džep spremila čak 15 miliona eura. Sumnja se da je ona zloupotrijebila službeni položaj u slučaju prodaje 15 fudbalera, među kojima su Dragan Šarac, Milan Obradović, Vladica Đurović, Zoran Ranković, Milorad Korać, Nikola Lazetić...
Mediji u Srbiji su u četvrtak prenijeli da je Ražnatovićeva pozvana na informativni razgovor u policiju i da je zadržana u pritvoru. Međutim, ona je demantovala te glasine.
"Kod kuće sam, nisam privođena, a ako dobijem bilo kakav poziv policije, odazvaću se", rekla je ona.
Navodi se takođe da se protiv Ražnatovićeve već vodi sudski postupak. Ona je osumnjičena za pronevjeru više od 11 miliona eura, nekoliko puta je zbog toga saslušavana, istražne radnje još traju, ali optužnica još nije podignuta.
Beogradska policija u utorak je privela legendu Crvene zvezde Dragana Džajića, sada potpredsjednika Fudbalskog saveza Srbije, bivšeg generalnog sekretara Crvene zvezde Vladimira Cvetkovića i bivšeg sekretara Miloša Marinkovića, zbog sumnje da su u džep spremili pet miliona eura, od transfera Gorana Drulića u Saragosu, a ni to nije sve. Pod lupom su transferi bivših igrača Zvezde Mihajla Pjanovića, Zorana Njeguša i Nikole Žigića.
Žigić je 2006. otišao u Rasing, dok je Milan Biševac u francuski Lans prešao početkom prošle godine. Tada je predsjednik Crvene zvezde bio Dragan Stojković, koji je otišao u japansku Nagoju da bude trener. Srpska štampa navodi da je Stojković napustio zemlju netom prije Džajićevog hapšenja, a navodno su preko granice u isto vrijeme otišli dugogodišnji čelnici Partizana Žarko Zečević i Nenad Bjeković.
Policija ispituje i još nekoliko spornih transfera Partizana, Vojvodine, OFK Beograda i Radničkog iz Niša, a navodno su im naročito "zanimljivi" transferi partizanovaca Simona Vukčevića 2006. i Milana Smiljanića 2007, kao i davni odlazak Mateje Kežmana u PSV (2001).
U međuvremenu Okružno javno tužilaštvo u Beogradu podnijelo je u četvrtak zahtjev za sprovođenje istrage protiv Džajića, Cvetkovića i Marinkovića, izjavio je portparol Republičkog javnog tužilastva Tomo Zorić.