Vijesti
Društvo i ekonomija
Obeštećenje starih deviznih štediša
09.02.2008. 14:00
Izvor: Oslobođenje
Obeštećenje starih deviznih štediša
Obveznice, ipak, krajem marta
Državne obveznice za staru deviznu štednju biće izdate krajem marta, kako je i planirano, uprkos tome što je Republika Srpska (RS) donijela vlastiti zakon i samovoljno skratila rok za isplatu štediša.

Jednoobraznost
Zamjenik državnog ministra finansija i trezora Fuad Kasumović potvrdio je za Oslobođenje kako izdavanje obveznica nije ugroženo budući da je zakon o izmirenju štediša validan i donesen na nivou države.
- Osim toga, presuda Doma za ljudska prava obavezuje da se stare devizne štediše obeštete jednoobrazno na cijelom teritoriju BiH, kazao je Kasumović.
Narodna skupština RS-a je u decembru prošle godine usvojila Zakon o uslovima i načinu izmirenja obaveza stare devizne štednje emisijom obveznica, koji je stupio na snagu 12. januara ove godine. Ovim zakonom omogućeno je da stare devizne štediše svoju štednju dobiju u roku od pet godina, umjesto za period do devet godina, kako je regulisano državnim zakonom.
Kasumović pojašnjava kako mu ovaj potez vlasti RS-a nije jasan, tim prije što prethodno predstavnici ovog entiteta u komisiji Vijeća ministara BiH, koja je po nalogu Parlamenta kreirala izmjene i dopune Zakona, nisu dali da rok za obeštećenje štediša bude kraći od onog koji je na kraju usvojen - do devet godina.
Prema njegovom mišljenju, RS je napravila zaokret jer se ispostavilo da je dug za staru deviznu štednju manji nego što se ranije mislilo, te je stoga i usvojila kraći rok za isplatu štediša. Prema neslužbenim podacima ukupna do sada verifikovana potraživanja starih deviznih štediša iznose 750 miliona maraka, od čega na Federaciju BiH (FBiH) otpada nešto više od 400 miliona, na RS oko 220 miliona, te na distrikt Brčko oko 40 miliona.

Zaokret
- Kada dobijemo zvanične podatke koje očekujemo svakoga dana, bićemo u prilici posjedovati zvanični dokument i na osnovu njega izdati obveznice, kaže Kasumović.
Pripreme za izdavanje obveznica teku planiranim tempom. Sa Centralnom bankom BiH, koja će imati ulogu fiskalnog agenta, odnosno obavljati poravnanja, redovno se održavaju sastanci kako bi prve državne obveznice u BiH bile izdate do 31. marta.
Prema zakonu, stare devizne štediše će u narednih devet godina dva puta godišnje dobijati pripadajući iznos glavnice i kamate u gotovini na konto u svojoj banci. Kamatna stopa iznosi 2,5 posto za period od izdavanja obveznica do dospijeća, a u periodu do izdavanja obveznica 0,5 posto.
Ukoliko žele prije doći do novca, štediše će moći obveznice prodavati na sekundarnom tržištu na domaćim berzama, ali po tržišnoj cijeni uz odgovarajući diskont.