Vijesti
Svijet
Kradljivci, možda, iz bivše Jugoslavije
14.02.2008. 20:00
Izvor: Nezavisne
Kradljivci, možda, iz bivše Jugoslavije
BERLIN - Slike vrijedne više od 100 miliona evra iz ciriškog muzeja "E. G. Birle" možda je ukrala banda lopova iz bivše Jugoslavije, ocijenio je Džulijan Redklif, predsjednik najveće svjetske banke podataka za ukradena umjetnička djela "Art Lost Register".
Redklif je za njemačku novinsku agenciju DPA rekao da je jedan od lopova govorio sa slovenskim akcentom, pri čemu, kako je dodao, treba imati u vidu da je kriminal u oblasti umjetnosti u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini u velikom porastu.
U nedjelju uveče su tri maskirana i naoružana kradljivca iz Muzeja "E. G. Birle" u Cirihu odnijeli slike "Bulke kod Veteja" Kloda Monea, "Grof Lepik i njegove kćerke" Edgara Dega, "Kesten u cvatu" Vinsenta van Goga i "Dječak u ružičastom prsluku" Pola Sezana. Ukradena djela vrijedna su oko 113 miliona evra.
Predsjednik "Art Lost Registera", čije je sjedište u Londonu, naveo je da se trećina svih ukradenih umjetnina pronađe, pa ta mogućnost postoji i u slučaju slika iz ciriškog muzeja. Ali, kako ističe, potraga može da potraje i do 20 godina.
Organizovane bande, kako je rekao Redklif, međusobno, u podzemlju preprodaju ukradena umjetnička djela, a zauzvrat uzimaju najčešće drogu ili oružje.
"Sitne ribe koje umjetnička djela kradu, najčešće ih prodaju manjim trgovcima za male pare, a ovi ih kasnije bacaju na crno tržište", opisao je Redklif.
Slike potom na crnom tržištu cirkulišu tako dugo, dok počinioci ne povjeruju da ih više niko neće identifikovati kao ukradene, a to može da potraje i dvadesetak godina. Pri tom, lopovi ukradene slike često deponuju u iznajmljene sefove u bankama.
U banci podataka, koju vodi Redklif, registrovano je 180.000 ukradenih umjetničkih djela i antikviteta. Istoričari umjetnosti, posebno obučeni policajci i drugi stručnjaci sistematski pretražuju ponude na Internetu i obilaze aukcije i umjetničke sajmove u potrazi za ukradenim djelima. Bande iz bivše Jugoslavije već su se "pročule" i kada je riječ o krađi eksponata iz arheoloških nalazišta, koje potom preprodaju na zapadnoevropskom i američkom tržištu.