Vijesti
Politika
Podjela BiH u srijedu?
18.02.2008. 12:00
Izvor: 24 sata info
Podjela BiH u srijedu?
Pred poslanicima Predstavničkog doma Parlamenta BiH, na zasjedanju zakazanom za srijedu, naći će se prijedlog reforme policije. Riječ je o prvom čitanju, ali će se već tada vidjeti kakva se budućnost sprema državi Bosni i Hercegovini.
Stavovi su potpuno podijeljeni i neće biti nikakvo iznenađenje da baš na toj sjednici dođe do pucanja koalicionog sporazuma kojeg je potpisalo šest stranaka - SDA, Stranka za BiH, HDZ, HDZ 1990., SNSD i PDP. O čemu se radi?
Prošle sedmice Vijeće ministara BiH je zaključilo da u parlamentarnu proceduru uputi prijedlog reforme policije, bez obzira što nije postignut konsenzus - protiv su glasali ministri iz reda bošnjačkog naroda. Na upozorenje da se bez konsenzusa državnih ministara nijedan prijedlog ne može uputiti Parlamentu, Nikola Špirić, predsjedavajući Vijeća ministara nije popustio uz objašnjenje da on preuzima odgovornost. Inače, Vijeće ministara je odbilo amandman Stranke za BiH da novouspostavljene državne policijske strukture imaju ingerencije nad lokalnim policijskim vlastima kada bude donesen novi Ustav BiH.
Prema nekim izvorima iz Predstavničkog doma Parlamenta BiH, vrlo je moguće da poslanici prihvate taj amandman čime bi obezbijedili da Stranka za BiH glasa za prijedlog policijske reforme. Postoje mišljenja da je dogovoreno da Vijeće ministara odbije taj amandman, ali da ga poslanici usvoje. Ono što je u ovom trenutku izvjesno jeste da će SDA i SDP biti protiv, odnosno da će uložiti svoje amndmane.
Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a insistira da se sadašnji prijedlog usvoji i to pod plaštom želje da BiH što prije potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom. To isto zagovara i Haris Silajdžić, a Drago Kalabić, predsjednik Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu kaže da ta stranka neće žrtvovati evropski put, kako to želi Sulejman Tihić. Kalabić dodaje da je na sporazum iz Mostara potpis stavio i Haris Silajdžić i da očekuje da Stranka za BiH bude na istoj strani sa SNSD-om.
Sulejman Tihić i SDA sa svoje strane insistiraju da se u zakonsko regulisanje reforme policije obavezno ugradi stav po kojem će sve državne policijske strukture odmah imati ingerencije nad lokalnim policijama, a ne da se to ostavlja za neko buduće vrijeme i da se vezuje za donošenje novog Ustava BiH.
"Naravno da je i SDA za evropski put BiH i potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Međutim, prema onome kakva se sada reforma policije predlaže, BiH ništa ne dobiva, a zanemaruju se i evropski principi. Sigurno je da BiH u EU ne može sa 13 policija na 13 različitih nivoa. Iza svega stoji pokušaj da se reforma bez suštinskih promjena na brzinu progura da bi se potpisao Sporazum s EU i da sve ostane po starom, a policija pod političkom kontrolom. Tako bi se udovoljilo Dodikom zahtjevu da se sa činom potpisivanja Sporazuma ukine OHR što bi u konačnici vodilo BiH u podjelu i raspad", smatra Sulejman Tihić.
"Prema njegovom mišljenju, usvajanjem prijedloga reforme policije kakav će u srijedu biti pred poslanicima, definitivno bi država ostala bez jedinstvene policije, a sva vlast bi bila u rukama policije RS i policije FBiH u kojoj bi se za sve pitale kantonalne policije koju bi kontrolisali lokalni politički moćnici. Drugim riječima, preko policije bi se BiH podijelila i pitanje je da li bi se ikada više sastavila!"
Prema računicama koje se sada užurbano prave u stranačkim krugovima, prijedlog reforme policije koji je u parlamentarnu proceduru uputilo Vijeće ministara, može biti usvojen i bez glasova poslanika iz SDA i SDP-a.
Domaći politički analitičari, ali i naši izvora iz međunarodne zajednice, smatraju da će BiH, u svakom slučaju, ove sedmice ući u novu političku krizu čiji je rasplet potpuno nejasan i neizvjestan.
Sa nestrpljenjem se očekuje zasjedanje Vijeća za impelementaciju mira koje počinje 26. februara i trajaće dva dana. Sjednica će se održati u Briselu. Liderima šest vladajućih stranaka upućen je poziv da dođu 27. februara u Brisel na završni sastanak PIK-a.
Izvori lista "San" iz međunarodne zajednice kažu da se može očekivati oštra deklaracija Vijeća za impelementaciju mira sa preciznim rokovima i zadacima domaćim političkim liderima s naglaskom da se više neće tolerisati ničije opstrukcije.
Od visokog predstavnika će biti zatraženo da beskompromisnim korištenjem bonskih ovlasti sankcioniše političare koji destabilizuju situaciju u BiH.