Vijesti
Svijet
Postignut kompromis oko Sredozemne unije?
06.03.2008. 12:00
Izvor: Oslobođenje
Postignut kompromis oko Sredozemne unije?
Susret njemačke kancelarke i francuskog predsjednika u Hanoveru
BERLIN - Njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy bili su, uz predsjednika Komisije EU José Manuel Barrosa i šefa Microsofta Steve Ballmera, glavne zvijezde na otvaranju ovogodišnjeg CeBIT-a u Hannoveru.
Merkelova i Sarkozy su u ovom gradu vodili u utorak i službene razgovore, čiji bi rezultat mogao biti popuštanje napetosti u međusobnim odnosima, a neke bi koristi moglo biti i za EU i mediteranske zemlje.

Zahtjev Sloveniji
CeBIT je, inače, najveći stručni sajam informacione i komunikacione tehnike u svijetu, koji se od 1986. godine uvijek održava početkom marta u Hannoveru. I ove je godine okupio oko 6.000 izlagača iz 77 zemalja, a težište mu je na “Green IT”, to jest na IT-produktima i inovacijama koje znače veću uštedu energije i imaju perspektivu primjene u industriji.
I Francuska i Njemačka žele, kako izgleda, nakon višemjesečnih napetosti poboljšati međusobne odnose. Već sljedeće nedjelje Njemačka i Francuska izložiće zajednički kompromisni prijedlog o međusobnoj saradnji zemalja Sredozemlja, najavili su i Angela Merkel i Nicolas Sarkozy. Merkelova je dodala da će zamoliti aktuelnog predsjedatelja EU, Sloveniju, da uvrsti ovu temu već na prvi “summit EU“. Obje zemlje su, inače, uvjerenja da je neophodna produbljenija suradnja EU i država koje gravitiraju Sredozemlju, te da tu suradnju treba iznova organizirati. Merkelova je kazala, čak, da je suradnja EU sa zemljama Sredozemlja jedno od “najvažnijih pitanja vanjske politike EU“.
O detaljima njemačko-francuskog kompromisa se još ne može puno toga kazati, ali je indikativno što se u ovim razgovorima nije zaboravio pomenuti tzv. barcelonski proces, nego se kazalo kako “mora biti izgrađen“. Radi se, u stvari, o jednom od zaključaka šefova država i vlada zemalja EU iz 1995. godine, iz vremena španjolskog predsjedavanja EU, kojim se htjela oživiti suradnja EU i sredozemnih zemalja, što je, de facto, nešto drugo od (suvišne) inicijative francuskog predsjednika, koju su mnoge članice EU doživjele kao još jedno u nizu Sarkozyevih istrčavanja, a u Turskoj, arapskom i islamskom svijetu i kao pokušaj stvaranja “rezervne unije“, odnosno zaobilaženje “barcelonskog procesa“, te, u krajnjem, pokušaj sprečavanja da Turska postane bilo kad u budućnosti punopravnom članicom EU.

Opasnost cijepanja EU
Njemačke rezerve glede Sredozemne unije svode se u biti na zahtjev Angele Merkel da u jednu takvu uniju moraju biti uključene sve zemlje EU, a ne samo neke, kako je prvotno bio zamislio Sarkozy. U protivnom, prijetila bi opasnost “cijepanja EU“, argumentirala je Merkel. Sarkozy je, navodno, u Hannoveru konačno priznao da se zaletio, te prihvatio njemački prijedlog da i ova unija bude “projekat 27-ice“, čime se sve i vraća u okrilje “barcelonskog procesa“.
Pa, ipak, treba sačekati summit EU, jer iznenađenja s “prebrzim“ Nicolasom su uvijek moguća.