Vijesti
Politika
U RS bi trebali prestati sa povlačenjem paralela sa Kosovom
13.03.2008. 20:00
Izvor: BH Telecom Portal
U RS bi trebali prestati sa povlačenjem paralela sa Kosovom
Podtajnik u State Departmentu Daniel Fried svjedočio je u Odboru za vanjsku politiku Zastupničkog doma Kongresa o situaciji na evropskom jugoistoku nakon proglašenja nezavisnosti Kosova, izvijestila je VoA u četvrtak.
"Dvadeseto stoljeće je počelo s atentatom na prestolonasljednika Ferdinanda, a okončalo se raspadom Jugoslavije. Ta dva krvava sukoba bila su isprovocirana istim nasilnim nacionalizmom. Tri američke administracije nastojale su na Balkanu postići jedan cilj – integraciju regije u euroatlantske institucije", tim je riječima Daniel Fried započeo svoje izlaganje.
Rekao je da je Kosovo posljednja etapa u raspadu Jugoslavije koja se nekad mogla nositi s etnički miješanom sredinom. Međutim, Slobodan Milošević je to okončao upotrebom sile i etničkim čišćenjem. Rezultat – na kraju i nezavisno Kosovo, koje je Srbija izgubila 1999. godine.
Međunarodna zajednica sada ima obvezu pomoći Kosovu i NATO tu ima ključnu ulogu, kao i Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond. "Mi isto tako trebamo pomoći Srbiji da pronađe svoj put, a srbijanski se čelnici moraju oduprijeti nacionalnoj demagogiji i samoizolaciji", naglasio je Fried, koji je govorio i o situaciji u Bosni i Hercegovini.
"Na Balkanu ne može biti dugotrajne stabilnosti bez progresa u BiH. Reformski proces je u toj zemlji u zastoju, sve je jača nacionalistička retorika. Neki politički čelnici u BiH, u dijelu nazvanom Republika srpska povlače paralelu između Kosova i svoje situacije te prijete secesijom. Takvi ljudi moraju prestati s tom opasnom retorikom koja podriva dejtonski ustav koji je temelj upravo za postojanje RS-a. I pozivi bosanskih nacionalista za ukidanje RS-a također su neprihvatljivi i samo doprinose radikalizaciji. Reforme mogu unaprijediti, ali ne i zamijeniti Dayton koji je zaustavio rat u BiH", kazao je Fried.
Kongresmene je zanimalo je li to službeni stav američke vlade ili samo akcija koju je pokrenuo State Department da obeshrabri one unutar BiH koji pozivaju na ukidanje Republike srpske?
"Da i da… to je službeni stav. Osobno sam snažno obeshrabrivao nastojanja da se ukida RS", odgovorio je Daniel Fried.
Kongresmen Christopher Smith smatra da su Sjedinjene Države napravile brojne greške na Balkanu: "Embargo na oružje, naprimjer, koji nije dopustio da se Bosna i Hrvatska brane od agresije. Sjećam se susreta s gradonačelnikom Dubrovnika koji nas je molio da nešto učinimo. Nedavno sam bio u Srebrenici kada je održan pokop žrtava genocida. To je bila situacija koja podsjeća na holokaust. Mi smo napravili nekoliko grešaka. Zato se bojimo da ne napravimo greške i na Kosovu."
Američka administracija podržava ulazak Albanije, Hrvatske i Makedonije u NATO savez, kazao je Daniel Fried naglašavajući da je Balkan ključno područje za SAD i evropske saveznike: "Među zemljama NATO saveza primjetan je 'konsenzus koji se razvija' u korist triju zemalja. Najspornije pitanje je spor između Makedonije i Grčke oko makedonskog imena."