Vijesti
Svijet
Pronevjera novca u Evropskom parlamentu
15.03.2008. 14:00
Izvor: Oslobođenje
Pronevjera novca u Evropskom parlamentu
Poslanici 17.000 eura za saradnike stavljali u svoj džep
Izvjestan broj poslanika Evropskog parlamenta ne preza da novac, predviđen za rad svog ureda, usmjeri u sopstvene džepove. Oni su našli način da prisvoje dio sume od 17.000 eura mjesečno predviđene za plaćanja osoblja.
Kada je protekle srijede Evropski parlament proslavljao 50. rođendan, predsjednik Hans Gert Poettering je rekao: “Evropski parlament je, mislim da ja to smijem reći u ime svih prisutnih, časno opravdao svoje postojanje.”

Mlak aplauz
No, ne može se reći da je aplauz koji je tog dana dobio Hans Poettering bio gromak. Njegove riječi se nekakako ne uklapaju u novinske napise koji ovih dana preplavljuju Strazbur.
Riječ je o zloupotrebi novca poreskih obveznika, neregularnostima i oduzimanju predviđenog za plaćanje saradnika evropskih poslanika. U jednom povjerljivom izvještaju, koji već sedmicama kruži po kuloarima u Briselu, proizlazi da pojedini zastupnici dodatnu nemalu sumu novca koji dobijaju za rad svojih ureda koriste u privatne svrhe. Riječ je o 17.000 eura koje svakom poslaniku mjesečno stoje na raspolaganju kako bi plaćao savjetnike, saradnike i tehničke službe. Holandski zastupnik iz stranke Zelenih Paul de Buitenen kaže:
“Izvjesni broj poslanika ne ophodi se časno prema novcu, zloupotrebljava ono što mu sistem nudi. Problem je što ovaj sistem ne provjerava šta se dešava sa budžetom koji poslanici dobiju na raspolaganje za svoje osoblje. Tome se mora stati ukraj.”
Holanđanin Buitenin je član Odbora Evropskog parlamenta za kontrolu budžeta. On je, ne osvrćući se na otpor parlamentaraca, tematizirao pronevjeru poslaničkog novca. 17.000 eura, koliko zastupnicima stoji na raspolaganju, suma je koja je zaista potrebna jednom poslaniku da organizira svoj rad i plaća osoblje. Tu su i troškovi za novinare koji evropskim zastupnicima pišu saopštenja za štampu i kompjuterske eksperte koji im uređuju web-stranicu.

Fiktivne firme
Novac se, međutim, poslanicima ne doznačuje direktno na njihov račun, već na račune saradnika, poreskih savjetnika i nosilaca uslužnih djelatnosti, koji ih moraju pravdati. Čini se, međutim, da su pojedini poslanici pronašli puteve kako da taj novac kanaliziraju u sopstvene džepove. Holandski zastupnik iz stranke Zelenih Paul de Buitenen kaže: “Postoje izvodi za novac uplaćen na račun firmi koje uopšte ne postoje. Taj novac se onda usmjerava članovima porodica. Postoje doznake za koje se tačno vidi da je riječ o pronevjeri i kako pokazuje izvještaj, kada se to sve sabere, radi se o veoma velikim sumama“, javlja Deutsche Welle.