Vijesti
Svijet
Kriza izvršne vlasti u Makedoniji
16.03.2008. 14:00
Izvor: Oslobođenje
Kriza izvršne vlasti u Makedoniji
Manjinska Vlada do samita NATO-a
Nakon neopozive odluke Demokratske partije Albanaca (DPA) o napuštanju kabineta premijera Nikole Gruevskog, politička kriza u Makedoniji privremeno je gurnuta pod tepih, do 3. aprila i samita NATO-a u Bukureštu, na kome Makedonija, pored Hrvatske i Albanije očekuje poziv za članstvo. Makedonija će dotle funkcionisati sa manjinskom Vladom, a šta će se nakon toga dešavati, niko ne želi da prognozira. Ipak, u političkim krugovima se nagovještava da bi prijevremeni izbori možda bili jedna od najboljih varijanti.
Dogovor da makedonska Vlada do samita NATO funkcioniše kao manjinska podržale su i najveće opozicione partije - Socijaldemokratska stranka (SDSM) i albanska Demokratska unija za integraciju (DUI), ali i druge manje stranke zastupljene u Parlamentu.
To znači da će do aprila i samita NATO, ministri i funkcioneri DPA u ostavci ostati u Vladi i redovno obavljati svoje funkcije.
Odluka DPA o napuštanju vlasti izazvala je pravi politički zemljotres u Makedoniji. Prijetnju Menduha Tačija da će izaći iz vladine koalicije niko, u prvom trenutku nije ozbiljno shvatio. Ona je jednostavno bila potcijenjena. Niti su koalicioni partneri, ni opozicija, a još manje eksperti i politički analitičari vjerovali da će lider DPA ovog puta ostvariti svoju namjeru.
Sve analize, koje su se ubrzo pokazale totalno pogrešnim, ukazivale su da je riječ o još jednom političkom blefu Tačija i njegovom pokušaju da ultimativnim zahtjevima Gruevskom poveća katastrofalno nizak rejting njegove partije uoči najavljivanih prevremenih izbora.