Vijesti
Politika
Nećemo prihvatati komadanje BiH
19.03.2008. 20:00
Izvor: Dnevni avaz
Nećemo prihvatati komadanje BiH
Ljudi zaslužuju punopravno članstvo u EU, a ne neke mutne "specijalne statuse"...
Komesar Evropske unije za proširenje Oli Ren (Olli Rehn) jedan je od rijetkih koji nepoljuljano vjeruje u evropsku perspektivu Bosne i Hercegovine.
Dok se u Sarajevu lome koplja zbog dva zakona o reformi policije, a sukobljene političke stranke čvrsto su i beskompromisno zakopane u svojim rovovima, Ren u briselskom uredu već drži pripremljeno novo pero kojim vrlo brzo kani potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) s našom zemljom.
Nestrpljiv je već i želi za ovu zemlju otvoriti jedno sasvim novo poglavlje. Kao da je on, a ne ovdašnji političari, izabrani zvaničnik BiH čiji je zadatak da neumorno radi za dobrobit njenih građana.

Kada će Bosna i Hercegovina postati punopravni član Evropske unije?
- BiH ima jasnu budućnost u EU, zajedno s ostalim zemljama zapadnog Balkana. To je korak po korak proces tokom kojeg svaka zemlja ponaosob treba ispuniti političke i ekonomske kriterije za članstvo te usvojiti sve zakone Unije. To je ogroman posao koji je sadržan u više od 80.000 stranica legislative.
To je neka vrsta političke cijene, članarina koja se mora platiti kako bi neko ušao u EU.
Za BiH, prvi korak je potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA). To se može desiti već u aprilu, ako budu ispunjeni uvjeti postavljeni pred BiH.
Time vaša zemlja može proći kroz nužni prolaz ka kandidaturi za članstvo u EU.

Može li BiH biti "specijalni slučaj" u procesu proširenja EU, u smislu da se neke procedure ubrzaju, neki uvjeti za članstvo preskoče...?
- Put ka članstvu zahtijeva napor, ali i jaku političku volju. U tome ne može biti nikakvih "specijalnih slučajeva", niti izuzetaka od pravila. Klub članova EU jeste klub ravnopravnih, s istim pravima, ali i obavezama. I svi članovi moraju biti spremni za takvo nešto.

Razlog više za traženje ubrzanog puta BiH ka EU i "specijalnog statusa" nalazi se i u nastojanjima Republike Srpske da se otcijepi od BiH. Pretpostavljam odgovor na pitanje koje slijedi - očekujete li da će se RS otcijepiti? Ako je odgovor, kako pretpostavljam, negativan, molim Vas da ga obrazložite.
- Želim naglasiti da Dejtonski/Pariski sporazum garantira suverenost i teritorijalni integritet BiH.
Bilo kakve nove promjene ustavnog uređenja moraju biti urađene uz saglasnost svih u BiH. Očekujem da svi demokratski izabrani zvaničnici u institucijama u BiH u potpunosti poštuju Dejtonski sporazum.
Moto EU je "Jedinstvo u razlikama". Unija se, nadalje, zasniva i na tome da od država članica uzima dio suvereniteta, pažljivo čuvajući nacionalni, kulturni i etnički identitet njenih stanovnika.
Mi radimo na tome da se unutrašnje granice ukidaju, a ne da se uvode nove.
I to je ono što nudimo zemljama koje nam se žele priključiti - realističnu budućnost u kojoj ćemo dijeliti napredak i prosperitet koji dolazi iz naše međusobne saradnje.