Vijesti
Društvo i ekonomija
Oprezno povećanje limita
21.03.2008. 20:00
Izvor: Oslobođenje
Oprezno povećanje limita
Agencija za osiguranje depozita BiH
Štedni ulozi u domaćim bankama uskoro će biti još sigurniji nakon što budu usvojene izmjene i dopune Zakona o osiguranju depozita, a koje između ostalog, predviđaju povećanje limita za osiguranje depozita sa 7.500 na 10.000 maraka.
Izmjene i dopune zakona usvojilo je Vijeće ministara BiH, a preostalo je da se o njima očituju Komisija za budžet i finansije i Parlamantarna skupština BiH.

Dva prijedloga
- U slučaju da neka od banaka bankrotira, Agencija garantira isplatu štediša do iznosa limita depozita. Imali smo dva prijedloga za povećanje limita - 10 hiljada i 15 hiljada maraka. Analize koje smo sačinili pokazale su da bi podizanje limita na 15.000 maraka značilo rizik za naš fond osiguranja, te smo se odlučili za iznos od deset hiljada maraka, kazao je Oslobođenju Josip Nevjestić, direktor Agencije za osiguranje depozita BiH.
Inače, ovo je treća promjena limita osiguranja - prvobitno je iznosio 5.000 maraka, potom je podignut na 7.500 maraka, da bi prema najnovijem prijedlogu trebalo da bude 10.000 maraka. Konačni cilj je limit osiguranja od 20.000 eura, koji je propisan evropskom direktivom i obaveza je za sve zemlje koje pristupaju Evropskoj uniji.
- Taj cilj se u ovom trenutku čini dalekim, ali prema njemu idemo korak po korak i sigurno je da ćemo ga dostići kada budemo ulazili u Evropsku uniju, naglašava Nevjestić.
Prema njegovim riječima, oprezan pristup u povećavanju limita ima svoje opravdanje. Agencija, naime, ne želi ni jednog momenta da fond osiguranja dovede u rizičnu situaciju.

Najbolja varijanta
Nasreću, do sada nije bilo potrebe da se štedišama isplaćuju ulozi.
- Najbolja varijanta za nas je da slučaj isplate osiguranja dođe što kasnije, da vremenom fond osiguranja postane kvalitetniji i jači kako bi mogao što bezbolnije da prebrodi takvu situaciju, naglasio je Nevjestić.
Program osiguranja depozita doprinio je poslijeratnom vraćanju povjerenja građana u banke i privrednom razvoju zemlje.
Direktor Nevjestić to ilustruje značajnim rastom štednje u proteklim godinama. Tako, na primjer, indeks rasta ukupnih depozita u periodu od 31. decembra 2002. (od kada postoji jedinstvena agencija za osiguranje depozita u BiH) do 31. decembra 2007. iznosi 365 posto. Depoziti su sa četiri milijarde narasli na 14,8 milijardi maraka.
Kad je riječ o štednji indeks je 338 posto, a ulozi su sa 1,5 milijardi povećani na 5,3 milijarde maraka.
Štednja je zabilježila izniman rast u prošloj godini. Ukupni depoziti narasli su za 3,8 milijardi maraka ili 34 posto, a štedni ulozi za milijardu ili 25 posto. Iako su na rast štednje uticali i drugi faktori, nesumnjivo je da je značajnu ulogu odigrao i program osiguranja depozita.