Vijesti
Društvo i ekonomija
Konkurentnost
27.03.2008. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Konkurentnost
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji podrazumijeva tranzicioni period koji će trajati oko sedam godina, tako da totalna liberalizacija tržišta neće nastupiti odmah po stupanju na snagu tog dokumenta.
Prema obećanjima pregovarača, predviđeno je da u tranzicionom periodu određene nekonkurentne domaće grane budu zaštićene carinskim stopama, koje će se kasnije postepeno smanjivati.
BiH sada ulazi u prvu fazu primjene sporazuma i ovaj posao ni izbliza nije završen, a naša carinska tarifa još nije usklađena s nomenklaturama koje vrednuje EU.
Tek kada to bude usklađeno sporazum će moći da stupi na snagu, nakon čega će nastupiti period koji će služiti za podizanje konkurentnosti domaće proizvodnje.
Velike strane kompanije, koje imaju daleko veću produktivnost i bolje tehnologije za proizvodnju, imaju daleko niže cijene proizvoda i pojaviće se kao konkurenti na našem tržištu.
BiH u tranzicijskom periodu mora koristiti modele EU koji bi podigli konkurenstnost industrijskih grana i uz participaciju države, s nižim kamatnim stopama, će moći kupovati novu moderniju opremu.
Kada postanemo zemlja kandidat za članstvo u EU moći ćemo koristiti i one strukturalne fondove namijenjene nivou konkurentnosti domaće industrije, a koji predviđaju da domaći partner ulaže 50 odsto sredstava, dok se iz fondova u vidu granta dobije preostala polovina.
To je način na koji će domaći proizvođač podići tehnološki svoju proizvodnju i poboljšati njenu profitabilnost čime će postati kokurentniji, što su prednosti o kojima se sada malo govori.