Vijesti
Društvo i ekonomija
Gradnja je trebala početi jučer
30.03.2008. 14:00
Izvor: Oslobođenje
Gradnja je trebala početi jučer
Elektroprivreda BiH se već priprema za partnerske projekte
Dok se glavni akteri političke scene navodno pokušavaju “nagoditi“ o realizaciji projekta izgradnje energetskih objekata, svjesna neupitne opravdanosti gradnje Elektroprivreda BiH je već preozbiljno zakoračila u pripremu realizacije projekta. U razgovoru za Oslobođenje, generalni direktor Elektroprivrede BiH Amer Jerlagić pojasnio nam je da će svaki pokušaj stopiranja projekta neminovno dovesti, npr. građane Tuzle u situaciju da nemaju grijanja, kao i sve ostale do apsurda da u zemlji bogatoj energetskim resursima plaćaju najskuplju struju u regiji.
Izgradnja novih energetskih objekata u Federaciji BiH nije hir nego sušta potreba, koju moramo ispuniti kako se ne bismo doveli u situaciju u kakvoj su države uvozno ovisne o električnoj energiji, pojasnio nam je Jerlagić.
Prema njegovim riječima, ovih dana čelnici Elektroprivrede BiH i federalnog Ministarstva energetike, industrije i rudarstva posjećuju glavne centre u kojima je planirana gradnja novih termo-objekata, kako bi u razgovorima sa predstavnicima lokalne zajednice dogovorili ispunjenje svih pretpostavki za realizaciju projekta čija je vrijednost procijenjena na oko sedam milijardi maraka.

Rušenje projekta
“Rušenje projekta izgradnje energetskih projekata za FBiH znači neminovan ulazak u debelans između potreba i mogućnosti za podmirenje potreba vlastitom električnom energijom“, kazao je on. Upitan o vlastitoj ocjeni pokušaja rušenja projekta, Jerlagić je odgovorio: “To je obično politikanstvo i u njemu nema ni grama struke i poznavanja tehničkih parametara.” “Ukoliko ne pristupimo gradnji termo-objekata, nakon 2016. godine Elektroprivreda će biti u debalansu i kupovaće energiju po tada tržišnoj cijeni, što znači da će na kraju ispaštati narod. Ja sebi ne smijem dozvoliti ni kao inženjer, a ni kao menadžer, da dođem u situaciju da na takav način upravljam ovom kompanijom“, rekao je Jerlagić i dodao kako je porazno da se cjelokupan projekat stopira ili sruši zbog nesposobnosti političara da se dogovore oko gradnje objekata.

Prvo Blok7 u Tuzli
Kao inžinjer po struci, Jerlagić nam je pojasnio kako je od ukupno pet planiranih termo-objekata najispravnije prvo krenuti u izgradnju Bloka7 u TE Tuzla, koji bi “ako danas krenemo u njegovu izgradnju bio završen oko 2016.”. “U ovom kontekstu ne smijemo zaboraviti da se gašenje proizvodnje u Bloku3 očekuje 2013, a potom i Bloka4-, što nije beznačajano imajući u vidu činjenicu da je na Blok3 priključen tuzlanski toplovod, odnosno kako neizgradnja zamjenskog bloka dovodi u pitanje obezbjeđenje grijanja građana Tuzle“, kazao je on. Prema njegovim riječima, zbog navedenih parametara, “gradnja termo- objekata trebala je početi jučer, a ne sutra.”
Upitan o eventualnom uticaju medijskih napisa kojim se dovodi u pitanje izbor i kredibilitet stranih strateških partnera, učesnika u budućim projektima, Jerlagić je odgovorio kako takvi napisi ne utiču na aktivnosti Elektroprivrede, te da mu se izgradnja Bloka u Tuzli sa njemačkim EnBw-om čini kao vrhunska priča.
“Bez obzira na to, trudimo se odvojeno obaviti svoj dio posla kako bi se spremno ušlo u budući joint-venture, te je ovdje značajan i segment pripajanja rudnika Elektroprivredi, što će u konačnici doprinijeti jeftinijoj struji.
“Zbog toga restrukturiranje rudnika treba okončati prije nego što se krene sa joint-ventureom. Uostalom, bilo bi sramno da restrukturiranje traje koliko i izgradnja objekata“, kazao je Jerlagić. On smatra da, iako je u finansijskim planovima navedeno da se pripremi odluka o rudnicima za 30. juna 2008, “ipak je realnije da to bude 31. decembar 2008.”. Istakao je kako upravo ovih dana Elektroprivreda priprema rješenje koncepta, odnosno modalitet organizacijskog uvođenja rudnika u ovo elektroprivredno preduzeće.
“Realno je da u toku naredne godine rudnici Gračanica, Breza i Kreka postanu dio Elektroprivrede“, najavio je čelnik Elektroprivrede BiH, istakavši da će ovo elektroprivredno preduzeće u kontekstu priprema za realizaciju projekta izgradnje energetskih objekata u FBiH obaviti svoj dio posla jer je to više moranje nego samo želja.
“Mi više nemamo prostora za grešku ili bilo koju glupost. Ovo moramo raditi“, kazao je on. Prema riječima Jerlagića, znajući da potrošnja struje raste, a da su naši kapaciteti dotrajali, “apsolutno više nemamo prostora ni vremena čak ni za izbor novih partnera“.

Odgađanje je agonija
Svako produženje i odgađanje je nova i veća agonija. Nažalost, ljudi koji pišu i pokušavaju rušiti modele ne znaju stvarno stanje na terenu. Moramo biti svjesni da ćemo već 2016. u ovom segmentu biti na pozitivnoj nuli, a već 2017. u minusu, odnosno suočićemo se sa nedostatkom struje. Tada ćemo kao jedinu alternativu imati kupovinu na tržištu, po cijenama koje će bog zna kolike biti“, izjavio je generalni direktor Elektroprivrede BiH.