Vijesti
Društvo i ekonomija
Zatraženo poništenje više od 500 diploma
31.03.2008. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Zatraženo poništenje više od 500 diploma
Samo u protekle dvije godine Republička prosvjetna inspekcija zatražila je poništenje više od 500 diploma o završenim osnovnim studijima u RS.
U želji da dobiju što bolji posao, mnogi građani nabavljaju diplome o završenim srednjim i višim školama ili fakultetima, a potom se zapošljavaju na željenu poziciju, ne sluteći da bi prevara jednog dana mogla biti otkrivena.
Prevare su najčešće otkrivane nakon što bi poslodavci iz pojedinih privatnih ili državnih preduzeća ili javnih institucija u BiH zatražili reviziju diploma njihovih radnika.
"Pojedinim fakultetima i višim školama je u posljednje dvije godine naloženo da ponište više od 500 diploma i uvjerenja o završenim osnovnim studijama, kao i da ponište i ukinu oko 500 upisa u 1, 3. i 5. semestar", kazali su "Nezavisnim" u Republičkoj upravi za inspekcijske poslove.
U Prosvjetnoj inspekciji pojašnjavaju da je to učinjeno zbog povrede zakonskih odredaba u organizovanju i izvođenju studija prvog ciklusa, odnosno zbog sticanja visoke stručne spreme suprotno odredbama zakona.
Navode da je većina fakulteta uložila žalbe, ali da je Ministarstvo prosvjete i kulture RS odbilo te žalbe, pa su fakulteti pokrenuli upravni spor.
Provjere izdatih diploma i uvjerenja o diplomiranju najčešće su obavljane na Fakultetu za poslovne studije Banjaluka, Panevropskom univerzitetu Apeiron, Fakultetu za poslovni menadžment Gradiška/Bosanska Gradiška, Saobraćajno-tehničkom fakultetu Doboj, Višoj tehničkoj školi Doboj i Višoj školi za informatiku i menadžment "Cim Janoš" Prijedor.
U Prosvjetnoj inspekciji ističu da su do sada dobili desetine zahtjeva od brojnih preduzeća i institucija, kako iz BiH tako i iz regiona, za reviziju diploma njihovih radnika, koji su školu ili fakultete završili u RS.
Osim fakulteta i viših škola, uočene su i brojne nepravilnosti kod pojedinih diploma srednjih škola. Inspektori su provjerama u srednjim školama često dolazili do saznanja da je neka škola nezakonito izdala diplomu ili da osoba čija se diploma provjerava obrazovanje nije završila u skladu sa zakonom.
"Dešava se da su učenici upisani poslije upisnog roka, bez dokaza o prethodnom obrazovanju i bez saglasnosti Ministarstva. Bilo je slučajeva i da nisu ispoštovane zakonske odredbe o završavanju jednog razreda u toku školske godine i polaganje najviše polovine predmeta jednog razreda u jednom ispitnom roku", ističu u Prosvjetnoj inspekciji i dodaju da su u nekim slučajevima pojedini kandidati u jednoj školskoj godini ili ispitnom roku, završili četiri razreda i položili završni ispit, što je suprotno odredbama Zakona o srednjoj školi.
Škole u kojima su prosvjetni inspektori do sada utvrdili najviše tih nepravilnosti su Srednjoškolski centar "Nikola tesla" u Kotor Varošu, Tehnička škola u Banjaluci, Srednja stručna škola "Jovan Dučić" u Kneževu/Skender Vakufu i Medicinska škola u Doboju.
U Prosvjetnoj inspekciji pojašnjavaju da u slučajevima u kojima se utvrdi da obrazovanje nije stečeno u skladu sa zakonom, nalažu školi da poništi svjedočanstva i diplome te podnese zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, kako protiv škole tako i protiv direktora. Takođe, pokreće se i inicijativa za razrješenje direktora te škole.
Diplome kupovali i na ulici
Među onima koji su zatražili provjere diploma zaposlenih bili su Ministarstvo prosvjete i sporta Republike Srbije, te Ministarstvo prosvjete i nauke Crne Gore. Provjere su tražili i Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Ministarstvo pravde BiH, Ministarstvo civilnih poslova BiH, Administrativna služba grada Banjaluka, "Elektroprivreda BiH", Uprava za indirektno oporezivanje, "Elektrokrajina" a.d Banjaluka i "Pošte Srpske", te mnogi drugi. U Prosvjetnoj inspekciji ističu da je bilo slučajeva da otkriju i lažne diplome koje su kupljene na ulici.