Vijesti
Politika
Nakon što je Sabor IZ-a pozvao bošnjačke stranke na ujedinjenje
07.04.2008. 12:00
Izvor: Oslobođenje
Nakon što je Sabor IZ-a pozvao bošnjačke stranke    na ujedinjenje
Preporuka Sabora Islamske zajednice u BiH, održanog u subotu, da sve političke stranke koje predstavljaju Bošnjake zajednički nastupe na predstojećim lokalnim izborima u Republici Srpskoj, sa jedinstvenom listom kandidata, premijer Vlade RS-a Milorad Dodik dočekao je „na nož“.
Deklaracija, koju je Sabor usvojio, a kojom je izrazio zabrinutost zbog sporog i otežanog povratka prognanih i raseljenih, prema onome što je prenijela Fena, Dodiku je samo potvrdila da je “Islamska zajednica u BiH politička, a ne vjerska organizacija, jer se na Saboru nije bavila vjerskim pitanjima muslimana u BiH, već političkim statusom Bošnjaka“.
„To apsolutno nije tačno. Sabor je imao osamnaest tački dnevnog reda, a ovo je samo jedna od njih“, kaže na to predsjednik Sabora Islamske zajednice Edhem Bičakčić.
„Osim toga“, naglašava Bičakčić, „Sabor je tijelo koje daje smjernice, a, cijeneći opće stanje u zemlji, posebno ono koje se odnosi na povratak, zar je čudno da i tome posveti dužnu pažnju“, ističe Bičakčić, napominjući da Sabor ima dvije komisije što se bave ovom problematikom: jedna direktno povratkom, a druga dijasporom.
„Povratak je osnovno ljudsko pravo, i mi ćemo sve učiniti da to pravo u punom smislu pripadne i Bošnjacima, posebno onima koji su iz raznih razloga danas daleko od njegova ostvarenja“, naglašava Bičakčić.
Dodik, međutim, navodi i to da "najnovija deklaracija Sabora Islamske zajednice BiH predstavlja nastavak politike IVZ-a, na čelu s Mustafom Cerićem, prema kojoj je BiH ekskluzivna država svih Bošnjaka, i da oni kojima se to ne dopada mogu da odu iz nje".

Priviđanje
„To se Dodiku priviđa, o tome apsolutno niti je ikad bilo, niti će biti riječi. Konačno, tekst je jednoglasno usvojen, i to je stav Sabora, a ne ef. Cerića“, komentariše Bičakčić.
Inače, u saopćenju iz Vlade RS-a se kaže i to da "preporuka bošnjačkim političkim partijama kako treba da izađu na predstojeće lokalne izbore u RS-u nije ništa drugo do otvoreno miješanje u pitanja kojima ne bi trebalo da se bave vjerske organizacije".
"Mustafa Cerić ima legitimno pravo da osnuje političku partiju, sebe proglasi liderom i izađe na izbore. Ali u tom slučaju više ne bi mogao biti reisu-l-ulema, ili ovdje neko pokušava da instalira ajatolaha na mala vrata", navodi Dodik.
Edhem Bičakčić se na ovo samo nasmijao, napominjući da je Sabor vrhovno zakonodavno tijelo u IZ, i da ovim svojim preporukama, koje se mogu, ali i ne moraju poslušati, ne iskače izvan Ustava.
„Mi ćemo tekst deklaracije poslati svim strankama, pa i ovoj koja je u subotu osnovana. Bošnjačke stranke u RS-u su podijeljene, tako da imaju jako malo zastupnika, u Banjoj Luci, recimo, nijednog, i zar nije normalno da budu zajedno. Koja će biti politička opcija? Poželjne su sve. U Federaciji, IZ neće nikog podržavati“, ističe Bičakčić.
Bivši predsjednik Sabora Islamske zajednice prof. dr. Hilmo Neimarlija ističe da se kod nas često dešavaju izleti iz sfere vjere u sferu politike, i obrnuto, a tada gube i jedna i druga.

Prekršio Ustav
„Vjerovatno, kažem vjerovatno, jer bez činjenica ne mogu davati konačan sud, da je toga bilo i sada, ali je Dodik posljednja osoba koja ima bilo koje pravo da o tome govoriti. Dodik je sebe delegitimirao kada je zgradu Vlade pretvorio u vjersko zdanje. Učinio ju je centrom pravoslavlja, a pravoslavlje time proglasio državnom religijom. Time je, dakle, prekršio Ustav, na šta sam već upozoravao“, ističe prof. Neimarlija.