Vijesti
Politika
Hoće li danas biti sve jasno oko reforme policije!?
08.04.2008. 12:00
Izvor: 24 sata info
Hoće li danas biti sve jasno oko reforme policije!?
Zajednički sastanak lidera šest stranaka uz prisustvo visokog predstavnika Miroslava Lajčaka na kome se trebalo razgovarati o reformi policije nije održan jučer iako je to ranije najavljeno. Lajčak je jučer ponovio po ko zna koji put da je ključno da se donesu zakoni koji BiH vode prema potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.
"Kako da dođemo do tog cilja nije ključno. Razmišljali smo o mogućnosti zajedničkog sastanka i ta mogućnost još uvijek postoji. Trenutno se bavimo individualnim razgovorima sa političarima, a kada se ukaže situacija i izrazi volja imaćemo zajednički sastanak. Nije problem u tome, nego da postignemo dogovor o tekstu koji će dobiti većinsku podršku u Parlamentu i koji će omogućiti da BiH potpiše Sporazum", kaže Lajčak.
Ključne stranke od kojih se očekuje dogovor i dalje su SBiH i SNSD. No, kako stvari stoje ni jedna od njih ne odustaje od svojih stavova. SBiH insistira da se u predložene zakone ugradi amandman zastupnice Azre Hadžiahmetović, dok je za SNSD prihvatljiv prijedlog Vijeća ministara, ali može se razgovarati i o prijedlogu Nike Lozančića iz HDZ-a BiH.
Za očekivati je da će SBiH na sjednici stranačkog Predsjedništva koja je zakazana za danas donijeti konačan stav o tome kako će poslanici te stranke glasati na sjednici u četvrtak.
Ostale stranke koje odlučuju u Parlamentu svoje stavove nisu mijenjale. Za SDA, ponovio je to i jučer njen predsjednik Sulejman Tihić, ni jedan od predloženih zakona nije prihvatljiv.
"SDA od samog početka ima jasan, principijelan i nepromjenjiv stav: nećemo glasati za ove zakone, jer to nije reforma policije. To nije ni početak reforme policije. Uostalom o tome je konačnu odluku donio Glavni odbor na sjednici u Banjoj Luci", kaže Tihić.
On proteklih dana o reformi policije nije razgovarao sa Lajčakom, a na pitanje postoji li mogućnost da se preglasavanjem usvoji reforma policije i da li se samo na taj način mogu završiti ključne reforme u državi, Tihić kaže da je SDA od 1995. godine bila vodeća snaga u svim reformama i da su uvijek bili za.
"Na zakone o reformi policije podnijeli smo oko 25 amandmana i ni jedan nije uvažen. Jednostavno smo izbačeni iz igre. SBiH i SNSD su uzeli da vode ovu reformu i mislim da je vode na potpuno pogrešan način", istakao je Tihić.
Uprkos tome što je šef delegacije Evropske komisije u BiH Dimitris Kurkulas upozorio da se Sporazum sa EU može potpisati samo ako se usvoje zakoni o reformi policije Tihić i dalje smatra da BiH može to učiniti i bez završetka procesa reforme policije. Također je dodao "da je SBiH nastavila samostalno da vodi razgovore sa SNSD i isključila SDA iz tog procesa, iako su ranije stavovi SBiH bili daleko čvršći nego što su bili stavovi SDA".
"Ovo što je sada urađeno, a na šta je pristala SBiH to je jedno veliko ništa. I kada bi usvojili amandmane SBiH, to je velika nula", naglasio je Tihić.
"Nadam se da će u četvrtak biti usvojen zakon i da će to biti 99 posto ili kostur koji je Vijeće ministara predložilo. Rasprava o budžetu pratila je pojačana politička histerija i na kraju je prihvaćen prijedlog Vijeća ministara. Mi u Vijeću ministara nismo tvrdoglavo zakovani, stvar je Parlamenta da te zakone unaprijedi, oblikuje i postigne sporazum", kaže Nikola Špirić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH.