Vijesti
Društvo i ekonomija
Mlijeko s asfalta niko ne kontroliše
08.04.2008. 20:00
Izvor: Oslobođenje
Mlijeko s asfalta niko ne kontroliše
Hoće li novi inspekcijski sistem riješiti probleme?
Politička nesređenost u Federaciji BiH direktno se odražava na funkcionisanje inspekcijskog sistema, ističe Midhat Pašić, šef Tržišne i turističko-ugostiteljske inspekcije Kantona.
U kakvom je stanju naša država najbolje pokazuju slike sa sarajevskih ulica.
“Zauzimanje javnih površina u nadležnosti je općinskih organa. Ako općine mogu imati građevinske inspektore, onda mogu zaposliti i komunalnog inspektora koji će provoditi odredbe zakona o nelegalnom zauzimanju javnih površina. Tržišna inspekcija ima nadležnost nad kontrolom trgovaca. Ulični prodavači nisu trgovci. Do sada su tržišni inspektori radili na sprečavanju ulične prodaje. Međutim, više neću dozvoliti da inspektori nose oduzetu robu. Oni su inspektori, a ako treba neko da nosi oduzetu robu, neka se uposle fizički radnici“, pojašnjava Pašić i dodaje da je prodaja mlijeka i mliječnih proizvoda, kao i mesa, isključivo u nadležnosti veterinarske inspekcije.

Slabo obavljen posao
Međutim, prema Pašićevim riječima, Veterinarska inspekcija je dala sebi za pravo da te proizvoda kontroliše samo u prodavnicama i tržnicama, dok uličnu prodaju takvih namirnica prebacuje Tržišnoj inspekciji.
“Mlijeko i mliječni proizvodi se prodaju na trotoarima, gdje su izloženi izduvnim gasovima i prašini, ali to Veterinarska inspekcija neće da kontroliše“, ističe Pašić.
U Tržišnoj inspekciji radi devet inspektora, dva turističko-ugostiteljska i tri u stručnoj inspekcijskoj komisiji.
“Ukoliko dobro organiziramo inspekcijski sistem i ljude iskoristimo maksimalno, onda nije uvijek bitan broj ljudi već ono šta rade, kako i koliko rade. Sudeći po broju prekršajnih naloga, u drugim inspekcijama inspektori veoma slabo rade svoj posao“, naglašava Pašić.
Osnivanjem Inspektorata Kantona, smatra Pašić, brojni problemi biće riješeni. U toku je izbor direktora, te se očekuje skoro pokretanje novog oblika organizovanja inspekcijskih službi u Kantonu.

Rok upotrebe namirnica
“To će biti jedan oblik inspekcijskog nadzora, gdje težimo evropskim standardima. Očekujem da će vrlo brzo doći do reorganizacije i usmjerenja inspekcijskih službi u tom pravcu “, kaže šef Tržišne inspekcije. Inspektorat u Republici Srpskoj je mnogo napredniji od našeg i ima uvezan sistem komunikacije putem CIPS sistema, koji treba da se uvede i u FBiH.
“Svu robu koja se uvozi u našu zemlju kontrolišu na granicama federalni tržišni, sanitarni i veterinarski inspektori. Da oni to rade kako je predviđeno zakonom, onda mi ne bismo imali velikih problema. Naravno, dešava se da u nekim radnjama nađemo robu kojoj je istekao rok upotrebe. U radnjama kontrolišemo da li proizvod ima deklaraciju, je li legalno uvezen i pokušavamo uvesti red, s aspekta Zakona o zaštiti potrošača“, kaže Pašić, ističući da je kontrola ispravnosti proizvoda u nadležnosti Sanitarne inspekcije.