Vijesti
Društvo i ekonomija
BiH mora da ukine državnu pomoć
28.04.2008. 20:00
Izvor: Nezavisne novine
BiH mora da ukine državnu pomoć
Vlasti BiH još ne znaju koja će privredna grana biti najugroženija ukidanjem državne pomoći, te kako je zaštititi do ulaska zemlje u EU, rekao je juče Slobodan Puhalac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
"Teško je reći koja će privredna grana biti posebno ugrožena ukidanjem državne pomoći, što je naša obaveza u procesu primjene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU. Do sada smo najviše zahtjeva imali za zaštitu poljoprivrede, ali još nismo usaglasili jedinstvenu politiku zaštite određene privredne grane", kazao je Puhalac.
Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH trenutno priprema zakon o sistemu državne pomoći u BiH. Evropska komisija od svih budućih članica EU traži da ukinu državnu pomoć domaćim firmama, jer insistira na principu fer konkurencije. Pojednostavljeno, država koja pretendira na članstvo u EU neće smjeti bilo kojim mjerama poticati kršenje principa fer konkurencije. BiH će zakonom o sistemu državne pomoći precizirati koji su oblici državne pomoći, ko ih može koristiti, te precizirati rokove za postupno ukidanje državne pomoći.
"Svima je jasno da država neće moći davati direktnu finansijsku pomoć ili svojim sredstvima održavati firme koje proizvode gubitke. Hrvatska ima sličan problem s brodogradilištima i EU od vlasti naših susjeda traži da riješe taj problem. Princip evropskog tržišta je jednostavan. Sve firme moraju imati iste uslove poslovanja i država ne smije davati direktne poticaje, ali smije pomagati razvoj institucija koje pomažu privredi ili osiguravaju tehnološki napredak", pojašnjava Puhalac.
Daria Ramljak, zamjenik direktora Direkcije za evropske integracije, potvrdila je da se BiH mora suočiti s rješavanjem problema državne pomoći.
"To je naša obaveza u procesu provedbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ali i Evropskog partnerstva", kazala je Ramljakova.

U pojedinim državama zatvoreno niz brodogradilišta
Državna pomoć, između ostalog, podrazumijeva i oprost poreskih dugova, naknada za penziono ili zdravstveno osiguranje, saniranje finansijskih gubitaka firmi i drugo. Zbog zabrane da država direktno pomaže određene privredne grane Poljska, Njemačka i Francuska bile su prisiljene da zatvore niz brodogradilišta, jer nisu mogla izdržati konkurenciju.