Vijesti
Društvo i ekonomija
Odbačen Silajdžićev veto
16.05.2008. 20:00
Izvor: Nezavisne novine
Odbačen Silajdžićev veto
Klub Bošnjaka u Domu naroda Parlamenta FBiH odbacio je juče veto koji je bošnjački član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić stavio na odluku o ugovoru BiH sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC).
Veto nije prihvaćen, jer su delegati iz SDA bili suzdržani. Predloženi zaključak, kojim se Silajdžiću sugeriše da se obrati Ustavnom sudu BiH i zatraži ocjenu ustavnosti sporne odluke, nije izglasan, jer su delegati Stranke za BiH napustili sjednicu.
"Idite, odlazite kao i vaš predsjednik koji odlazi uvijek kada mu se kaže ne", rekla je Dženana Zlatar iz SDA, koja je i ranije tokom rasprave kazala "da delegati SBiH ne glasaju prema savjesti nego kako im šef kaže".
Tokom duge rasprave, delegati SBiH su insistirali da bude prihvaćen Silajdžićev veto, iz SDA su imali brojna pitanja, a Ramo Isak iz BPS-a je ocijenio da nije riječ o vitalnom nacionalnom interesu Bošnjaka nego o sukobu SDA i Stranke za BiH.
Savjetnik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Damir Arnaut je objasnio da za Silajdžića nije sporan ugovor, nego to što se odluka Predsjedništva o prihvatanju ugovora poziva na dio Ustava BiH kojim Predsjedništvo sklapa međunarodne ugovore. Tvrdi da time SPC dobija status suverene države, svi vezani za SPC imunitet, automobili diplomatske tablice, a svi eventualni sporovi vezani za imovinu se rješavaju na međunarodnim sudovima i na osnovu Bečke konvencije.
"Ovakvom odlukom će biti znatno teže izmjestiti crkvu iz dvorišta Fate Orlović ili riješiti pitanje imovine Bošnjaka u Kotorskom", kazao je Arnaut. Napomenuo je da je Hrvatska potpisala sporazum sa SPC iz Hrvatske i da niti jedna država nema međunarodni ugovor sa SPC.
Iz SDA su rekli da se boje da bi obaranje spornih odluka Predsjedništva BiH preko njih moglo postati pravilo. Za njih je bilo sporno što u samom ugovoru ne piše da li je "druga strana" SPC iz BiH, ili SPC iz Srbije, te da je ugovor međunarodni, jer ga potpisuje patrijarh Pavle, koji je iz Beograda. Podsjetili su da je ugovor prihvaćen i od Parlamentarne skupštine BiH i Vijeća ministara, na šta je Arnaut odgovorio da su ove instutucije odluke donijele po drugom ustavnom osnovu.

Silajdžić i Ustavni sud BiH
Na pitanja delegata iz SDA, zašto se Haris Silajdžić u ranijoj fazi procedure, koja traje od avgusta prošle godine, nije obratio Ustavnom Sudu BiH, Damir Arnaut, inače kandidat za sudiju Ustavnog suda BiH, objasnio je da US BiH odluke donosi prostom većinom, sa pet sudačkih glasova.
"Sudije iz reda srpskog naroda bi vjerovatno glasale protiv veta, a imamo dvojicu međunarodnih sudija koji, sudeći prema ranijim slučajevima, preferiraju odluke na političkoj, a ne na pravnoj osnovi", kazao je Arnaut.