Vijesti
Svijet
Više od dvije hiljade djece još zatrpano u ruševinama
17.05.2008. 14:00
Izvor: Oslobođenje
Više od dvije hiljade djece još zatrpano u ruševinama
Gnjevni roditelji optužuju građevinske vlasti da su krivi za smrt njihove djece u zemljotresu koji je pogodio Kinu početkom ove nedjelje. Vlasti kažu da bi, da su se graditelji pridržavali propisa, kuće ostale stabilne.
„Da nam učitelj nije rekao da trčimo brzo koliko god možemo, danas ne bismo bili ovdje“, izjavio je jedan dječak nekoliko dana poslije zemljotresa. Njegova škola se obrušila, neposredno nakon što se domogao ulice.
Zemljotres u provinciji Sečuan odnio je živote stotine školaraca, hiljade se vode kao nestali.
Očajne roditelje obuzima bijes. “Način gradnje je loš. Materijal je nekvalitetan i mek kao tofu. Da su zgrade bile bolje sagrađene, djeca bi sada živjela”, optu­žuju roditelji. Ši Vejksing, stručnjak za zaštitu građevina od katastrofa, kaže: “Postoje pravila gradnje. Vlasti moraju da provjere da li je neka kuća građena u skladu sa propisima. Može da se desi, da u udaljenim oblastima Kine to nije urađeno.”
Među 216.000 objekata razorenih u potresu, u Sečuanu je 6.898 škola, a više od 2.000 djece, iz četiri škole u blizini epicentra potresa, zatrpano je pod ruševinama.
Kada je 1976. od posljedice zemljotresa poginulo 240.000 ljudi, Kina je pooštrila pravila za gradnju. Ali u Kini cvjeta korupcija, zakoni i norme se često ignorišu, a službenici podmićuju.
Naknadni potresi u Sečuanu ne prestaju, a u petak je zabilježen novi jačine 5,9 stepeni Richterove skale, saopćio je kineski seizmološki zavod.
Ugrožena područja obišao je i kineski predsjednik Hu Đintao koji je zatražio od spasilaca da udvostruče napore u pružanju pomoći nastradalima. Strahuje se da je u katastrofalnom potresu poginulo najmanje 50.000 ljudi. Veličina tragedije potaknula je kinesku vladu da prvi put dozvoli stranim spasilačkim ekipama ulazak u zemlju.
Japanska spasilačka ekipa, u kojoj je 31 osoba, počela je u petak s radom u gradu Guanjang, gdje je, kako se vjeruje, 700 ljudi zatrpano pod ruševinama, a planiran je dolazak još jednog tima.
Vlada Kine, koja je u ugroženo područje poslala 130.000 vojnika i pripadnika paravojne policije, također je pristala da u spasilačkim naporima učestvuju ekipe iz Rusije, Južne Koreje, Singapura i Tajvana.