Vijesti
Društvo i ekonomija
Mostarski kombinat: Čisti aluminij spreman za transport
Metalna industrija BiH staje na svoje noge
21.05.2008. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
Metalna industrija BiH staje na svoje noge
Prema kvartalnoj produkciji, do kraja godine može se očekivati proizvodnja 1,3 miliona tona željeza...
Da metalna industrija BiH staje na svoje noge, pokazuje podatak o kvartalnoj proizvodnji sirovog aluminija u Mostaru i čelika u Zenici, koji objavljuje federalna statistika.
U periodu januar - mart ove godine u mostarskom kombinatu proizvedeno je 39.019 tona aluminija čistoće 99 posto, a zeničkoj željezari 323.595 tona čelika u ingotima i valjanoj žici svih vrsta. Ova produkcija je za 29.961 tonu veća nego u istom periodu lani.

Dodatne tone
Prema podacima Aluminija Mostar, rast proizvodnje nastavljen je i u aprilu i proteklom periodu maja, tako da se već sada mogu davati prognoze o godišnjoj proizvodnji od blizu 160.000 tona. To je za gotovo 40.000 tona više nego prije rata.
Mostarski kombinat svrstava se u vodećeg proizvođača ovog cijenjenog metala u jugoistočnoj Evropi.
Slična ocjena može se dati za metalurški kombinat Arcelor-Mittal iz Zenice, koji do kraja godine očekuje 1,3 miliona tona čelika, a ako sve bude uredu s probnom proizvodnjom u novoj integralnoj peći na koks, već ove godine moglo bi se očekivati dodatnih 300 do 400 hiljada tona iz ove peći.

Entitetske barijere
Zamah proizvodnje metala u komorskom sistemu zemlje ocjenjuju veoma pozitivno, uz naznaku da se po prvi put nakon formiranja BiH kao države stavljaju u istu funkciju dva najznačajnija kapaciteta za proizvodnju gvožđa, Rudnik željezne rude Ljubija - Prijedor i Željezara u Zenici.
Prevazilaženje entitetskih barijera očekuje se i u proizvodnji aluminija, na liniji poslovne saradnje Fabrike glinice u Zvorniku i Aluminija Mostar, koja zasad izostaje.

Cijene limitiraju preradu
Unatoč rekordnoj proizvodnji, finalna prerada na bazi ovih metala izražava nezadovoljstvo povećanim izvozom sirovog metala, umjesto plasmana u zemlji. Prerađivačka industrija, također, nezadovoljna je cijenom sirovog metala, koja svakodnevno raste. Ali kako se radi o berzanskoj robi, malo se može utjecati na njihovo formiranje.