Vijesti
Politika
Nema mjera za ublažavanje poskupljenja
23.05.2008. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Nema mjera za ublažavanje poskupljenja
Sarajevo - Mjere Savjeta ministara BiH za ublažavanje posljedica poskupljenja neće biti realizovane, a minimalne su šanse za uvođenje nulte stope poreza na dodatnu vrijednost (PDV) na osnovne životne namirnice.
Potvrđeno je ovo juče u Ministarstvu finansija i trezora BiH, te u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH. Savjet ministara početkom godine najavio je da će uvesti carinske olakšice na repromaterijale, kako bi ublažili talas poskupljenja i nagovijestili uvođenje više stopa PDV-a.
Miodrag Kudić, član Upravnog odbora UIO, kaže da nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU, koji je najavljen za 16. juni, nema mnogo prostora za uvođenje nulte stope PDV-a.
"PDV ne može biti niži od pet odsto, prema 6. direktivi EU. Oni koji to predlažu dobro znaju za ove evropske propise", kaže Kudić.
Iz UIO su još u maju prošle godine Savjetu ministara proslijedili analizu o mogućnostima uvođenja diferencirane stope PDV-a.
"Vijeće ministara dobilo je analizu koliko bi se gubilo na prihodima zbog uvođenja diferencirane stope, ali smo ih obavijestili da nam za eventualni prelazak na više stopa PDV-a treba najmanje šest mjeseci pripreme. Ako bismo željeli da se takva mogućnost uvede od 1. januara 2009. godine, onda bi već trebalo da počnu pripreme u Upravi za neizravno oporezivanje", kazao je Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.
Kudić ističe da zbog potpisivanja sporazuma s EU prestaju razlozi Savjeta ministara i za predložene carinske olakšice.
"Kada bude potpisan sporazum s EU za određene grupe proizvoda carine se smanjuju za 50 odsto, za drugu grupu 25 odsto i to je utvrđena dinamika po evropskim pravilima. Zato bi sada bilo nelogično mijenjati Zakon o carinskim tarifama kada je potpisan CEFTA i slijedi potpis s EU", ističe Kudić.
Ranko Šakota, pomoćnik ministra finansija, kazao je da izmjene Zakona o akcizama mogu poslužiti da se nadoknadi gubitak prihoda od carina, koji bi ove godine trebalo da bude oko 100 miliona KM.
"Preostaje mogućnost da se socijalno ugroženim građanima pomaže izdvajanjem iz prihoda, ali to mora biti usklađeno s aktivnostima entitetskih i kantonalnih vlada, pa sve do opština", rekao je Šakota.

Grabovac: Podanička vlast građane će dovesti do gladi
Nikola Grabovac, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu i bivši ministar finansija FBiH, smatra da vlade moraju preduzeti mjere kako bi građane zaštitile od talasa poskupljenja.
"Svaka priča da se ne može uvesti nulta stopa PDV-a zbog evropskih standarda pada u vodu. To EU može da primjenjuje u Njemačkoj, gdje je prosječna plata 1.800 eura, a šta učiniti kada je prosjek primanja 200 eura!? Nisam čuo da je Švedska u ekonomskoj krizi, a znam da im je stopa PDV-a na osnovne životne namirnice četiri odsto. Jedino Danska ima jedinstvenu stopu PDV-a", kaže Grabovac. Smatra da bi drugo rješenje bilo devalvacija konvertibilne marke za 20 odsto, jer bi time poskupjeli uvozni proizvodi, a porasla bi kupovina domaćih proizvoda.
"Podanički odnos bh. vlasti prema međunarodnim institucijama dovešće ove građane do gladi", ocijenio je Grabovac.