Vijesti
Politika
BiH ne može u EU bez promjene Ustava
18.06.2008. 12:00
Izvor: Oslobođenje
BiH ne može u EU bez promjene Ustava
Visoki predstavnik međunarodne zajednice i specijalni predstavnik Evropske unije u BiH Miroslav Lajčak izjavio je jučer u Banjoj Luci da su sve zemlje koje su prošle proces evropskih integracija mijenjale svoje ustave i da je „apsolutno jasno da će to biti slučaj i s BiH“.
Lajčak je kazao da „ulazak u EU znači i prenos nadležnosti na evropski nivo, što znači usklađivanje ustava s evropskim dokumentima i konvencijama, od kojih se veliki broj danas krši u Ustavu BiH“. On je dodao da će proces pregovora s Evropskom unijom pokazati u kojim odredbama ustav naše zemlje ne odgovara standardima Unije, odnosno koči evropske integracije.

(Ne)potrebne institucije
Odgovarajući na pitanje novinara Oslobođenja hoće li kategorično protivljenje političkih lidera RS svakom prenosu nadležnosti s entiteta na državu otežavati procese integracija BiH u EU, Lajčak je naglasio da je u ovom trenutku potrebno da se „dogovore konkretni mehanizmi ispunjavanja uslova za provođenje sporazuma.
„Sada nije toliko važno govoriti koje su institucije za to potrebne ili nepotrebne, jer se u proces može ući i bez institucija. Za EU je najvažnije da postoji jedan partner koji govori u ime BiH, jer bi najgora stvar bila da prema EU idu dva ili tri stava. To bi moglo dovesti do zaustavljanja procesa, s porukom - prvo se vi dogovorite kako biste mogli s nama razgovarati“, istakao je visoki predstavnik.
Lajčak je, nakon razgovora sa premijerom RS-a Miloradom Dodikom, rekao da nakon potpisivanja SSP-a moraju biti ispunjena još dva neophodna uvjeta koja stoje pred BiH.
“Moramo biti svjesni da se mora i u narednom periodu pred lokalne izbore sačuvati jedna proevropska atmosfera“, naglasio je Lajčak, istaknuvši da je sa Dodikom postigao saglasnost i da se ustavnim promjenama treba vratiti odmah nakon lokalnih izbora, jer je to veoma važno pitanje.
Ponovio je i da će PIK na narednoj sjednici dati presjek stanja u kojem se nalazi BiH, te da on smatra da su postignuti određeni rezultati u ispunjavanju pet zadataka i postavljena dva uvjeta, ali da još nije postignuto sve kako bi se reklo da se OHR može zatvoriti.

Pet ciljeva
Premijer Dodik je kazao da RS podržava SSP, smatra da je to veliki korak za BiH, kao i da će RS učestvovati u realizaciji uslova iz tog dokumenta, kao i onih postavljenih od Vijeća za implementaciju mira.
“Brzina našeg daljeg približavanja EU zavisi od ispunjavanja već poznatih uslova“, rekao je entitetski premijer i dodao da RS neće oklijevati da uradi svoj dio obaveza.
Dodik je dodao da očekuje napredak kada je u pitanju ispunjavanje pet ciljeva koje je pred BiH postavilo Vijeće za implementaciju mira, te najavio da će Vlada RS danas razmatrati strategiju koja se odnosi na pravosuđe, a drugi bh. organi to će pitanje raspraviti u narednih sedam do deset dana.
“Stoga se i do samog održavanja sjednice PIC-a, krajem mjeseca, može očekivati uspjeh po tom pitanju, kao i u vezi sa fiskalnim vijećem BiH”, rekao je Dodik.
On je ponovio i stav da o evropskom putu BiH treba da odlučuju domaći političari, a ne OHR.