Vijesti
Društvo i ekonomija
Novaković predlaže dopunu Zakona o sukobu interesa
24.06.2008. 12:00
Izvor: Oslobođenje
Novaković predlaže dopunu Zakona o sukobu interesa
Kako bi se bar donekle uvelo više reda u oblast sukoba interesa u institucijama vlasti u Bosni i Hercegovine, poslanici Predstavničkog doma Parlamenta naše zemlje su po hitnom postupku na posljednjem zasjedanju usvojili njegove izmjene i dopune.
Parlament je usvojio rješenja koja je ranije izradila interresorna radna grupa, a čije su izmjene i dopune osporene na jednoj od ranijih sjednica.

Godišnji limit
No, izmjene i dopune Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH je uz manje korekcije preuzeo poslanik Momčilo Novaković i ponudio ih Parlamentu na ponovno usvajanje.
“Političke partije uskoro Centralnoj izbornoj komisiji (CIK-u) treba da dostave kandidatske liste za odbornike i vijećnike. Čak 99 posto odbornika i vijećnika ne zna odredbe Zakona o sukobu interesa. Kako bismo imali kvalitetnije kandidatske liste, treba jasnije precizirati tu oblast i strankama omogućiti da znaju da li da određene osobe stavljaju na liste ili ne, odnosno hoće li se oni naći na udaru zakonskih odredbi ili ne”, istakao je jučer za Oslobođenje Novaković.
Tako je novim zakonskim odredbama precizirano da članstvo u upravnim i nadzornim odborima kada su u pitanju institucije sporta i kulture nisu smetnja za obavljanje odborničke ili vijećničke funkcije, ako taj organ ne prima sredstva iz budžeta koja su veća od 30.000 KM na godišnjem nivou. Do sada je taj limit bio 5.000 KM.
Koliko su takve odredbe bile apsurdne Novaković je naveo primjer poslanika u Skupštini distrikta Brčko Miodraga Bukvića kojem je oduzet mandat, zabranjeno mu kandidovanje i obavljanje bilo koje funkcije četiri godine te izrečena novčana kazna od 1.500 KM jer je kao direktor privatnog preduzeća Klas sklopio ugovor sa Vladom distrikta Brčko o nabavci hljeba za 500 KM više od dozvoljenog limita (ukupan ugovor od 5.500 KM).
“Niko iz CIK-a nije provjerio niti uzeo u obzir da je taj poslanik dao svoju naknadu od 2.100 KM mjesečno za cijeli četverogodišnji mandat u dobrotvorne svrhe. To je strašno. Imali smo i slučaj po kojem je odbornik u SO Derventa smijenjen samo zato jer je bio član UO karate kluba gdje nije primao nikakvu naknadu. Ovo su krajnji apsurdi“, naveo je Novaković.
Do korekcija zakonskih odredbi došlo je i u smislu eliminisanja ograničavanja sukoba interesa po tazbini. Ranije su, naime, dužnosnici bili u sukobu interesa čak i u slučajevima kada im je rođak od punca bio na nekoj od pozicija ili je obavljao finansijske poslove sa budžetskim korisnicima u iznosima većim od limitiranih. Sada se ta ograničenja svode samo na prvo koljeno, tj. odnose se na ženinu majku i oca.

Entitetske komisije
Do olakšica je došlo i za rodbinu samog zvaničnika. Tako će se sukobom interesa smatrati samo funkcije ili poslovi koje obavljaju njegova braća, sestre ili njihova djeca, ali ne i njegovi rođaci (drugo koljeno), kako je to ranije bilo određeno.
Poslanik Novaković smatra kako će, međutim, ova rješenja najvjerovatnije u Domu naroda osporiti delegati iz SNSD-a i PDP-a koji zagovaraju donošenje novog zakona o sukobu interesa.
“Naravno da je potreban novi zakon, ali ovo mogu biti privremena rješenja koja su daleko bolja od dosadašnjih“, smatra Novaković.
Osim toga, SNSD insistira i na tome da nadležnost nad provođenjem Zakona o sukobu interesa na lokalnim razinama ima entitetska, a ne Centralna izborna komisija. No, problem je što entitetske komisije nema u FBiH, za razliku od RS-a, u kojoj ona već duži period postoji.