Vijesti
Politika
Evropsku ideju u BiH niko ne može zaustaviti
27.06.2008. 20:00
Izvor: Dnevni avaz
Evropsku ideju u BiH niko ne može zaustaviti
"Suživot, tolerancija, pomirenje i praštanje su garancija definitivnog uspjeha moje zemlje", naglasio je predsjedavajući Vijeća ministara BiH
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Nikola Špirić rekao je na Karamanlis institutu za demokratiju da je evropska ideja toliko jaka da je niko u BiH ne može zaustaviti.
"Prolazićemo kroz zahtjevan period, gdje će nam biti potrebni snažna politička volja, kompromis i dijalog, ali s optimizmom vjerujem da ćemo savladati prepreke možda i brže nego što mnogi očekuju“, rekao je Špirić u obraćanju ministrima, poslanicima, predstavnicima diplomatskog kora, akademske zajednice i drugim uglednim javnim ličnostima u Atini.
Špirić je rekao da je počašćen pozivom Fondacije Karamanlis i Karamanlis instituta za demokratiju da se obrati i da vjeruje da je ovaj poziv izraz toplih osjećanja i balkanske solidarnosti koju Grci imaju prema narodima Bosne i Hercegovine.
"Svi mi u jugoistočnoj Evropi radujemo se sve izvjesnijem, ali i zahtjevnom okončanju procesa stupanja u zajednicu evropskih naroda, a inspiraciju nalazimo u djelu i naslijeđu velikog državnika Konstantina Karamanlisa.
Zahvaljujući njemu, Grčka je bila prva zemlja jugoistočne Evrope koja se još 1981. priključila Evropskoj uniji. Bio je to trenutak kada je proces koji je mnogo ranije počeo doživio svoj vrhunac. Deset godina nakon njegove smrti, pravedno je reći da je novija evropska historija potvrdila vrijednosti Karamanlisovih ideja i inicijativa“, poručio je Špirić.
Predsjedavajući Vijeća ministara je istaknuo da dolazi iz zemlje koja je u prošlosti bila tema svih udarnih vijesti, a sada sve izvjesnije zauzima mjesto u Evropi koje joj s pravom pripada. Podsjetio je da se u BiH od 1992. do 1995. godine desio nesretni ratni sukob, koji je uz angažman međunarodne zajednice zaustavljen Dejtonskim mirovnim sporazumom.
"Namjerno upotrebljavam izraz nesretni ratni sukob koji su kreatori Dejtonskog mirovnog sporazuma upisali u taj dokument. Takva definicija, koja izbjegava riječ agresija ili građanski rat, zapravo stvara prostor da lakše i hrabrije iskoračimo iz neslavne i nesretne prošlosti koju ne možemo mijenjati i uđemo u budućnost koja znači suživot, toleranciju, pomirenje i praštanje kao garanciju definitivnog uspjeha moje zemlje“, naglasio je Špirić.
"Usudio bih se reći da smo napravili veliki pomak koji se mnogima činio nemogućim pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da je BiH jedina zemlja u Evropi koja je paralelno vodila tri teška i zahtjevna procesa: obnova ratom uništene zemlje i uspostavljanje povjerenja između, do jučer, tri zaraćene strane; proces tranzicije i proces integracije u evroatlantske tokove“, kazao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
On je predočio da nema oblasti u BiH koja nije reformirana ili nije zahvaćena reformama.
"Tako smo, naprimjer, uspješno proveli reformu odbrane, obavještajnog sektora, poreskog sistema, reformisali smo sektor pravosuđa i počeli sa procesuiranjem osoba osumnjičenih za ratne zločine u okviru BiH pravosuđa; uspješno provodimo reformu obrazovanja kao i reformu javne uprave“, naveo je Špirić.
Ocijenio je da je BiH postigla veliki napredak i u sferi ekonomije. Dodao je da iako se ne može govoriti o dobroj ekonomiji sasvim sigurno se može govoriti o ekonomiji koja je na dobrom putu. U 2007. godini je zabilježen stabilan rast bruto društvenog proizvoda, što se realno očekuje i u 2008. i 2009. Prošla godina je također bila godina u kojoj su zabilježena rekordna strana ulaganja.
Špirić je zaključio da je navedeni napredak Evropska unija nagradila odlukom o potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koji je potpisan 16. juna u Luksemburgu.
"Evropska ideja nema alternative. Sa zadovoljstvom konstatujem da je iz današnje perspektive uspjeh te ideje očigledan. Molim vas, naše provjerene i dokazane prijatelje, da nas u tome podržite“, zaključio je predsjedavajući Špirić.
Predsjednik Parlamenta Republike Grčke, Dimitris Sioufas, uručio je u znak prijateljstva predsjedavajućem Vijeća ministara BiH Zlatnu medalju, najveće priznanje koje dodjeljuje grčki Parlament.
Špirić je i na ovom sastanku zatražio da Grčka bude prva zemlja EU koja će omogućiti građanima BiH besplatne vize.