Vijesti
Društvo i ekonomija
SSP pruža mogućnost slobodnog kretanja radne snage
09.07.2008. 12:00
Izvor: Oslobođenje
SSP pruža mogućnost slobodnog kretanja radne snage
Šansa “viška“ ili odliv najboljih?
Slobodno kretanje radnika, poslovno nastanjivanje, pružanje usluga i kretanje kapitala pitanja su koja tretira Glava V u Poglavlju 1 Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU.
U prevodu, domaćim radnicima se ovim sporazumom otvara mogućnost da pod istim uvjetima kao državljani zemalja članica EU rade u nekoj od zemalja članica Unije, ali se ista takva mogućnost pruža i radnicima iz EU da nesmetano rade u našoj zemlji. Analitičar Haris Abaspahić smatra da bi ove odredbe sporazuma mogle prouzročiti probleme BiH, i to da ostanemo, ne samo bez inženjera, ljekara i generalno visokoobrazovanih kadrova već i bez iskusnih zanatlija- majstora. Odliv radne snage
“U tretmanu radnika koji su državljani BiH i koji su zakonito zaposleni na teritoriju neke države članice ne smije biti nikakve diskriminacije na osnovu državljanstva, u pogledu radnih uvjeta, naknade za rad ili otpuštanja s radnog mjesta u usporedbi s državljanima te države“, navodi se u SSP-u.
Član 48 govori o tome da “postojeće pogodnosti pristupa zapošljavanju koje države članice omogućavaju radnicima iz BiH na osnovu bilateralnih sporazuma treba da se zadrže i, po mogućnosti, poboljšaju“, te da će “ostale države članice razmotriti mogućnost sklapanja sličnih sporazuma.“
Nakon tri godine predviđa SSP Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje razmotrit će omogućavanje daljnjih poboljšanja, uključujući pogodnosti u pristupu stručnoj obuci, a u skladu s pravilima i postupcima koji su na snazi u državama članicama i vodeći računa o situaciji na tržištu rada u državama članicama i u Zajednici.
Abaspahić upozorava da će, nakon sklapanja prvih bilateralnih sporazuma sa državama članicama EU, neizbježno doći i zahtjevi iz tih zemalja za određenim brojem radnika iz naše zemlje, tačno definiranoga profila koji im trebaju. To bi moglo rezultirati, prema njegovom mišljenju, velikim odlivom radne snage iz naše zemlje te procjenjuje da bi za nekoliko godina BiH praktično mogla ostati bez svojih najboljih majstora.

Konkurencija iz EU
“To je dobro u jednu ruku jer bi na posao vani mogli poslati one radnike koje nemaju posla u BiH i koji su višak, ali se bojim da zbog boljih uvjeta rada i posebno boljih plaća, ne izgubimo najbolju radnu snagu. Sa druge strane, postavlja se pitanje, hoćemo li nakon toga imati dovoljno kvalificiranu radnu snagu koja će prihvatiti investicione projekte. Dakle, možda nam se desi da zbog toga budemo uvozili radnike, jer su naši već otišli, te da nam nedostatak radne snage sutra bude usko grlo razvoja. A ljudi će sigurno odlaziti na rad u EU, kao što i sada odlaze u Crno Goru, Hrvatsku, Sloveniju“, kazao je Abaspahić. On je dodao da bi na scenu, za razliku što u brojnim slučajevima nije ništa uradila, trebala stupiti država da pokuša zadržati najbolje kadrove koji rade, a eventualno, slati višak radnika na poslove u zemlje EU, gdje ih trebaju.
Abaspahić smatra da će kadrovi iz EU, vrlo sigurno ugroziti pojedine profesije u našoj zemlji jer će biti vjerojatno kompetentniji, stručniji i konkurentniji.

Supružnik i djeca radnika
U SSP-u, između ostalog, precizira se da “supružnik i djeca radnika koji je zakonito zaposlen na teritoriji neke države članice EU, a koji zakonito borave na njenoj teritoriji, isključujući sezonske radnike i radnike koji dolaze na osnovu bilateralnih sporazuma u smislu člana 48., osim, ako takvim sporazumima nije drugačije predviđeno, imaju pristup tržištu rada te države članice.” Riječ je o pravu koje se može koristiti tokom perioda zaposlenja koje je odobreno određenom radniku.