Vijesti
Društvo i ekonomija
Penzioni sistem pred kolapsom
15.07.2008. 20:00
Izvor: Oslobodjenje
Penzioni sistem pred kolapsom
Dramatičan godišnji porast broja penzionera, loš ekonomski ambijent, nizak bruto domaći proizvod, loša pokrivenost uvoza izvozom i ogromna nezaposlenost ozbiljno su zaprijetili penzionerima u FBiH. Ne samo da ove godine, po svemu sudeći neće doći do povećanja penzija, već bi konstantan rast penzionera mogao dovesti i do finansijskog kolapsa federalnog zavoda PIO.
Prema podacima koje je tokom jučerašnje javne rasprave o nacrtu strategije reforme penzionog sistema u FBiH prezentirao šef ekspertnog tima Vlade FBiH za reformu penzionog sistema Sulejman Garib, samo u prošlom mjesecu broj penzionera povećan je za 1.430.

Pritisak na budžet
„Pritisak na postojeći sistem penzijsko-invalidskog osiguranja kontinuirano se povećava. Došli smo do brojke 335 hiljada penzionera, a u projekciji do kraja 2009. godine predviđeno je 337 hiljada penzionera. To znači da smo već ove godine prešli predviđen broj i da je budžet veoma opterećen“, istakao je Garib.
Upravo ovakva situacija uveliko je otežala reformu penzionog sistema u FBiH. Poražavajući je podatak da je BiH među prvim zemljama u regionu otpočela ovaj proces, a da će ga, po svemu sudeći, završiti posljednja.
Sudionici jučerašnje završne javne rasprave o nacrtu strategije reforme penzionog sistema FBiH pokušali su pronaći model za rješavanje dugogodišnjih problema više od 300 hiljada penzionera u većem bh. entitetu.
„Jedan od prvih i osnovnih koraka je osigurati da penzije prate rast plata u FBiH“, rekao je Garib.
Novi model penzionog sistema temelji se na tri stupa - prvi podrazumijeva klasično penziono osiguranje i počiva na načelu međugeneracijske solidarnosti, drugi stup uključuje beneficirane penzije i djelimično je dobrovoljan (do sklapanja ugovora poslodavca s privatnim penzionim fondovima o plaćanju veće stope doprinosa od zakonom propisane, kada postaje obavezan), a treći je individualna štednja što je već prisutno u BiH kroz različite vidove dugoročnog životnog osiguranja.

Izmjene zakona
Na raspravi je istaknuto kako je neophodno osigurati pretpostavke da prvi stup isključivo bude rezultat radno-pravnog statusa, te da se u sklopu promjene sistema obračuna visina penzije veže za uplatu doprinosa, a ne visinu plaće, a da se minimalne penzije vežu za druge izvore finansiranja - federalni budžet ili druge izvore. Jedna od manjkavosti je i činjenica da u BiH egzistiraju dva različita penziona sistema, jer se radi o oblasti koja je regulirana na entitetskom nivou.
Konstatirano je kako će uvođenje novog modela penzionog sistema morati pratiti i odgovarajuće izmjene zakonskog okvira, počev od Zakona o obaveznom penzijskom i invalidskom osiguranju, Zakona o organizaciji penzijskog i invalidskog osiguranja, te donošenje zakona o dobrovoljnim vidovima penzijskog i invalidskog osiguranja, uključujući i donošenje određenih podzakonskih akata.
Uz ocjenu kako reforma penzionog fonda predstavlja jedno od najkrupnijih ekonomskih, socijalnih i političkih pitanja, sudionici skupa su podsjetili kako od 335.000 penzionera u FBiH, njih više od 50 posto primaju penzije u iznosu do 280 KM.
Primjedbe i sugestije upućene tokom javne rasprave, kojoj su prisustvovali predstavnici civilnog sektora - udruženja penzionera, sindikata i drugih zainteresiranih asocijacija, bit će uzete u obzir prilikom izrade konačnog izvještaja o javnoj raspravi, a prije upućivanja prijedloga strategije reforme penzionog sistema u parlamentarnu proceduru.