Vijesti
Društvo i ekonomija
Polupropali projekat od 16 miliona eura
27.07.2008. 14:00
Izvor: Oslobodjenje
Polupropali projekat od 16 miliona eura
Projekat Evropske unije (EU), vrijedan 16 miliona maraka, nije ispunio svoj generalni cilj, a to je otvaranje novih radnih mjesta za povratnike, navodi se u izvještaju stručnjaka zaduženog za njegovu ocjenu.

Dvije faze
Ekonomista Kasim Tatić projekat Quick Impact Facility (QIF - snage brzog djelovanja) EU nije nazvao neuspjehom, ali ipak zaključuje: “Ne možemo ga baš smatrati uspješnim“. Profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu odbio je obrazložiti svoj stav. Tatić je autor izvještaja o ocjeni uspješnosti ovog četverogodišnjeg projekta – izvještaja za koji su se novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva borili pet mjeseci. Projekt je okončan 2004. godine.
Predstavnici Delegacije Evropske komisije (EC) u BiH su novinare CIN-a prvo izvijestili da nemaju izvještaj, da bi im nekoliko sedmica kasnije kazali da izvještaj nije javni dokument i da je namijenjen isključivo za internu upotrebu. Novinari su kontaktirali sjedište EC-a u Briselu, a zatim su o svemu obavijestili evropskog ombudsmena. Nekoliko mjeseci kasnije novinarima je dostavljena kopija izvještaja.
Projekt se odvijao u dvije faze. Od 2000. do 2004. utrošeno je ukupno 16 miliona maraka, uključujući donacije malim i srednjim preduzećima. Jedan dio novca je također utrošen na osnivanje opštinskih biznis centara i regionalnih razvojnih agencija koje i danas posluju. Jedan od zaključaka iznesenih u izvještaju je ostvareno tek 30 posto ukupnog cilja projekta.
U drugoj fazi projekta utrošeno je više od 2,2 miliona maraka na kupovinu opreme za preduzeća, od kojih neka možda nisu ni bila registrovana, niti su ikada postojala, ili su nestala ubrzo nakon dodjele sredstava. Donacije u iznosu od 17.847 do 99.168 maraka dobilo je 35 preduzeća.
Novinari CIN-a su početkom godine saznali da devet preduzeća više ne radi. Od tog broja, njih pet je nestalo bez traga. Novinari su, između ostalog, posjetili adrese ovih preduzeća, provjerili opštinske registre i poslovne adresare, te razgovarali sa opštinskim službenicima. U izvještaju Tatić navodi da je zapravo 11 malih i srednjih preduzeća vjerovatno prestalo raditi.

Još donacija
U okviru prve faze projekta donaciju je dobilo još 49 preduzeća. U izvještaju Tatić govori o brojnim propustima u implementaciji projekta QIF. Jedan od primjera je donacija opreme koju, zbog razlika u napajanju, preduzeća nisu mogla koristiti. Nije vršena detaljna kontrola utroška doniranog novca, niti da li su ove donacije uistinu dovele do otvaranja novih radnih mjesta.
Izvještaji razvojnih agencija koje su pratile rad preduzeća nakon završetka projekta su bili veoma kratki, nisu sadržavali dovoljan broj informacija, niti su bili napisani u odgovarajućem formatu, navodi se u izvještaju. U nekim slučajevima agencije nisu ni podnosile izvještaje. Tatić dalje navodi da je pristup otvaranju radnih mjesta trebao biti drugačiji.
U izvještaju se navodi da projekat nije ispunio zadati cilj zapošljavanja povratnika. Tatić predlaže da se prilikom izrade projekata u budućnosti u obzir uzmu stvarne potrebe preduzeća, te da je nužno ostvariti bolju koordinaciju sa lokalnim vlastima.