Vijesti
Politika
BiH će do kraja godine zatražiti članstvo u EU
04.08.2008. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
BiH će do kraja godine zatražiti članstvo u EU
BiH je potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) sa EU automatski stekla pravo da odmah uputi takav zahtjev u Brisel
Bosna i Hercegovina do kraja ove godine mogla bi i formalno zatražiti od Evropske unije da je primi u punopravno članstvo, izjavio je za "Dnevni avaz" predsjedavajući Vijeća ministara Nikola Špirić.
BiH je potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) sa EU automatski stekla pravo da odmah uputi takav zahtjev u Brisel, ali premijer Špirić smatra da je potrebno malo pričekati i tek onda uputiti aplikaciju za članstvo u EU.
- Moj stav je da moramo uraditi još nekoliko stvari kako bi taj naš zahtjev, koji nesporno treba uputiti, bio ozbiljan. Naravno da postoji želja i spremnost da se to uradi, ali moramo uraditi još neke stvari prije toga - kaže Špirić.
Prema njegovim riječima, ključna je stvar izvještaj Evropske komisije o napretku u BiH koji će biti prezentiran najesen.
- Ako izvještaj o napretku BiH bude donio pozitivne ocjene, onda bismo se mogli pojaviti sa zahtjevom za članstvo do kraja ove godine. Ali, tu je sada odgovornost na nama, mi moramo uraditi sve što je potrebno da dobijemo takve ocjene od Brisela, a ne treba stvarati političku žabokrečinu u BiH - naglašava Špirić.
Postoje, međutim, mišljenja političara da takav zahtjev treba podnijeti odmah i na taj način pokazati predanost i snažnu želju BiH da napreduje ka punopravnom članstvu. Halid Genjac, predsjedavajući Parlamentarne komisije za evropske integracije BiH, smatra da to treba učiniti odmah.
- Trebalo bi to uraditi, posebno imajući u vidu trenutni regionalni koncept i dešavanja u regionu. Evropska komisija pokazuje određenu spremnost da razumije prilike u regionu i to treba iskoristiti. Naravno, postoje stvari koje trebaju pratiti taj zahtjev. Najznačajnija je poruka o političkoj stabilnosti u BiH, koju moramo poslati, a to znači dogovore i razgovore o najtežim političkim problemima. Uz to ide i primjena SAA. Uz ta dva uvjeta takav zahtjev bi imao smisla. Ali, nema nikakvog razloga da odgađamo podnošenje zahtjeva - kaže Genjac.
Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministar finansija Dragan Vrankić misli da BiH ipak treba uraditi dosta toga prije nego što formalno zatraži od EU prijem u članstvo.
- To jeste naše pravo, ali podnošenje takvog zahtjeva ima svoju proceduru i uvjete. Da bismo se nadali pozitivnom odgovoru, trebali bismo ispuniti cijeli set naših obaveza. Sada se moramo prvo baviti sobom kako bismo stekli blagonaklonost EU i država članica - navodi Vrankić.