Vijesti
Društvo i ekonomija
Almir Bećarević: Gas poskupljuje od 10 do 20 odsto
04.08.2008. 20:00
Izvor: Nezavisne novine
Almir Bećarević: Gas poskupljuje od 10 do 20 odsto
"BH gas" neće više moći zadržati sadašnju cijenu gasa i stoga je novo poskupljenje do kraja godine neminovno, najavljuje direktor "BH gasa" Almir Bećarević.
Prema sadašnjim kalkulacijama, gas će poskupjeti između 10 i 20 odsto.
"Poskupljenje prirodnog gasa trend je koji bilježi cijela Evropa. Cijena gasa prati cijenu nafte. Međutim, dok je reakcija na poskupljenje nafte na svjetskom tržištu trenutna, mi imamo kašnjenje u reakciji od devet mjeseci, budući da se cijena gasa za određeni kvartal formira na osnovu prosjeka za proteklih devet mjeseci. Znate šta se dešavalo na naftnom tržištu proteklih šest mjeseci i to će sada biti ukalkulisano u cijenu za posljednji kvartal 2008., odnosno prvi kvartal 2009. godine. Stoga ćemo se morati obratiti Vladi FBiH za povećanje cijene gasa", kaže Bećarević.

Zašto niste sigurni koliko će poskupljenje tačno iznositi?
Iz sadašnje perspektive to poskupljenje bi trebalo da bude u rasponu od 10 do 20 posto. Međutim, koliko će tačno iznositi zavisiće od kretanja cijena nafte do kraja godine, ali i kursa dolara, s obzirom na to da sve isporuke gasa plaćamo u ovoj valuti.

Kakvi su trendovi u potrošnji gasa u prvom polugodištu ove godine?
Potrošačima u BiH je ukupno isporučeno 176 miliona kubika gasa, što u odnosu na prošlogodišnja 154 miliona predstavlja povećanje od 14 posto. Interesantno je da je u FBiH potrošeno 126 miliona kubika, što je najviše u poslijeratnom periodu. Posebno raduje da je došlo do značajnog porasta potrošnje u industriji, prije svega u "Arcelor Mittalu" Zenica. Trend povećanja potrošnje nije naš ekskluzivitet, nego je prisutan u cijelom svijetu. Potrebe rastu i niko više ne pita za cijenu energenata, samo je bitno da ih ima dovoljno.

Gdje je pozicija BiH u velikim međunarodnim gasovodnim projektima. "Gazpromov" "Južni tok" je u ofanzivi i u ovom trenutku čini se izvjesnijim od OMV-ovog "Nabucca"?
Sa zanimanjem iščekujemo šta će se dogoditi sa ta dva projekta. Složio bih se s vama da je "Južni tok" u ovom trenutku realniji projekat, pogotovo zato što "Gazprom" ima obezbijeđen gas, dok je izvor snabdijevanja kod "Nabucca" još upitan. Koji god od ta dva projekta bude realizovan, naša zemlja treba da bude priključena na jedan od tih gasovoda. Problem je što su ti projekti poskupjeli zbog poskupljenja čelika na svjetskom tržištu, a što je uzrokovano rastom cijena nafte.

Problematično je i kuda će trase ovih gasovoda proći?
"Gazprom" je potpisao pismo namjere sa svim zemljama preko kojih bi gasovod mogao prolaziti, ali trasa "Južnog toka" nije tačno definisana. Ja mislim da će ta trasa biti određena prema potrošnji zemalja, jer gasovodi se više neće praviti zbog geopolitičkih i političkih razloga, nego isključivo zbog zarade. Takvi projekti su izuzetno skupi i moraju imati ekonomsku opravdanost.

Šta u skladu s tim BiH može očekivati i kakva je sudbina glavnog bh. gasovodnog projekta Bosanski Brod - Zenica, sa produžetkom do Ploča?
Postoji problem usaglašavanja dva entiteta u pogledu razvoja gasne mreže. "BH gas" želi da izgradi gasovod od Bosanskog Broda do Zenice, te preko Hrvatske, koja će do 2011. godine izgraditi gasovod od Slavonskog Broda i Miholjca do Mađarske, u budućnosti spoji našu zemlju sa gasovodom "Nabucco", odnosno "Južnim tokom", ukoliko on bude prolazio kroz Mađarsku. Prema svim analizama, potencijalno tržište je u dolini rijeke Bosne, te stoga projekat Vlade RS o gasovodu od Banjaluke do Bijeljine, odnosno do Zvornika u dužini 300 kilometara, nema tržišnu opravdanost.

Šta su studije pokazale?
Sve analize EBRD-a i Svjetske banke, ali i stranih kompanija, pokazale su da na tom pravcu nema stanovništva, niti industrije koja bi generirala potrošnju. Sve što imamo su fikcije da će se na toj horizontali graditi tri termoelektrane na gas, što je apsolutno nerealno. Nismo toliko bogati da bismo ulazili u takve projekte. Naš fokus je na pravcu Bosanski Brod - Zenica i ja se nadam da će dva ministarstva, a ministru Vahidu Heći je već data saglasnost, potpisati pismo namjere o gradnji tog gasovoda. Mi smo spremni da finansiramo izradu projektne dokumentacije, svaki od entiteta bi gradio svoj dio, dok bi eksploatacija bila zajednička. To će pomoći i RS da ima kvalitetnu potrošnju, jer bazirati distribuciju prirodnog gasa samo na građanstvu je suludo.