Vijesti
Politika
Ustav BiH će možda i biti na dnevnom redu!07.08.2008. 20:00
Izvor: 24 Sata info

Naime, dok čelnici SDA, SBiH i dva HDZ-a smatraju da će na sastanku jedna od tema biti ustavne promjene, predstavnici vladajućih stranaka iz RS vjeruju da govora o tome neće biti.
Domaćin sastanka na kojem će se predsjednici i predstavnici šest vladajućih stranaka u BiH susresti sa visokim predstavnikom Miroslavom Lajčakom, biće predsjednik SDA Sulejman Tihić.
Kako je za list "San" potvrdio Tihić, dnevni red, odnosno teme o kojima će se razgovarati, biće utvrđene tokom sastanka u Sarajevu, pa je pitanje da li će biti postignut konsenzus o predloženim tačkama dnevnog reda sa svim pozvanim liderima.
"Pitanje ustavnih promjena u BiH ćemo otvoriti i to je ono što je sigurno. Ako se ništa ne dogovorimo, bar će biti utvrđen datum početka razgovora o ustavnim reformama u BiH. Vjerujem da će to biti neposredno nakon završetka lokalnih izbora i da će u tom periodu započeti pregovori o ustavnim reformama", kaže Tihić.
Na sastanku će se, najavljuje Tihić, govoriti i o državnoj imovini, kao i uslovima koje BiH treba ispuniti prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.
Beriz Belkić iz SBiH tvrdi za list "San" da raspolaže saznanjima da će na avgustovskom sastanku biti napravljena agenda prema kojoj će se u narednom periodu pregovarati o ustavnim promjenama u BiH.
"Sigurno je da će se razgovarati i o ustavnim promjenama u BiH, dogovoriti će se neki principi. Vjerujem da će se u vezi pregovora o ustavnim reformama dogovoriti i rokovi, način rada, odnosno sve one polazne tačke od kojih će se krenuti", kazao je Belkić.
Miroslav Lajčak se, u okviru priprema za ovaj sastanak, do sada nije bilateralno sastao sa čelnicima PDP Mladenom ivanićem i HDZ 1990 Božom Ljubićem. Veso Vegar, portparol HDZ 1990, smatra da će na sastanku predsjednika vladajućih koalicionih stranaka jedna od tema biti ustavne promjene u BiH.
"To se pitanje ne može tek tako preskočiti. No, sada u kojem opsegu će se govoriti o ustavnim promjenama i koliko će vremena za tu temu biti izdvojeno, teško je govoriti", naglasio Vegar za list "San".
I potpredsjednik HDZ BiH Marinko Čavara vjeruje da će se na sastanku predstavnika vladajućih koalicionih stranaka u BiH razgovarati o daljim smjernicama pregovora o ustavnim reformama u BiH.
"Zaključak svih jeste da su ustavne reforme neophodne. Razgovaraće se i o ispunjavanju uslova BiH za pridruživanje EU kao i o prisutnim problemima u BiH koje treba rješavati", kaže Čavara za list "San".
Međutim, u PDP-u smatraju da će na sastanku u Sarajevu biti razgovora o tehničkim odrednicama kojim će teći budući pregovori o ustavnim reformama u BiH ali ne i o samom sadržaju ustavnih promjena u BiH. Mladen Ivanić je za list "San" potvrdio da on neće biti na sastanku jer je u tom periodu na odmoru, ali će u svakom slučaju u Sarajevu biti jedan od potpredsjednika PDP-a.
"Razgovori o ustavnim reformama u predizborno vrijeme mogu pogoršati opšte prilike BiH", kaže Ivanić.
"Ustavne promjene su tema za drugo vrijeme", smatraju i u SNSD-u, čiji izvršni sekretar Rajko Vasić kaže da od augustovskog sastanka ne treba očekivati ništa spektakularno.
"Neće se desiti ništa od historijske važnosti, to će biti običan, relaksirajući politički sastanak", kaže za list "San" Rajko Vasić.
Koliko običan ili ne, teško je reći jer zastupnica SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Milica Marković očekuje veliki pritisak na svog predsjednika Milorada Dodika i na ovu stranku u vezi sa ustavnim promjenama. Ona je u Bijeljini najavila i da će Dodik tokom pregovora i poslanici u Parlamentu BiH prilikom glasanja o ustavnim reformama, imati na umu da RS mora opstati i ostati kao trajna i stabilna kategorija u BiH.
OHR očekuje od političkih lidera da izgrade i postignu politički konsenzus oko strategije za BiH za predstojeću jesen, kazala je jučer za list "San" glasnogovornica Lajčakovog ureda Ljuljana Radetić.
"Zahtjevi koje je pred BiH postavilo parafiranje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i uslovi i ciljevi koje je postavilo Vijeće za provedbu mira za tranziciju OHR-a, znače da BiH nema vremena za gubljenje", kaže Radetić.
Na sastanku u Sarajevu jedna od tema razgovora će biti i problem državne imovine BiH. Rajko Vasić nije optimističan da bi se na sastanku šestorice lidera mogli približiti suprotstavljeni stavovi enitetskih vlada u BiH u vezi rješavanja problema sa državnom imovinom.
"Stvari su dobro zabetonirane, tako da ne vidim šta se može učiniti u tom pogledu", kaže Vasić.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Komšić i Džaferović sa predsjednikom Slovenije…
- 17/05 Čerkez: U Federaciji BiH se ukida ograničenje…
- 22/03 Stanivuković uputio apel Skupštini grada:…
- 06/02 Prekinuta sjednica GV Mostar, Koalicija za…
- 04/12 Čović uz podršku iz Hrvatske najavio uvjerljivu…
- 10/11 POTPISANI DOKUMENTI BERLINSKOG PROCESA BiH…
- 07/10 Sjednica Federalne vlade u četvrtak
- 25/09 Danas počinje štampanje glasačkih listića…
- 31/07 OHR: Objaviti budžet u Službenom glasniku,…
- 27/07 PODRŽAN IZVJEŠTAJ KOMISIJE Usvojen budžet…
- 23/07 Savjet Ministara BiH: Usvojena strategija…
- 29/06 SNSD traži obustavu planiranja novih malih…
- 25/06 Turković sudjelovala na sastanku ministara…
- 21/06 Dodik traži od Srbije državljansto za sve…
- 17/06 Čović: Potpisana dva sporazuma između SDA…
- 13/06 Projekti slabljenja državotvornih kapaciteta…
- 09/06 Višković: U Vladu nije stigao prijedlog za…
- 05/06 SASTANAK DODIKA I IVANCOVA
- 01/06 Mitrić napustio SDS i stao uz Mićića
- 27/05 Špirić i McDonald o izazovima s kojima se…
- 23/05 Usvojen rebalans budžeta za 2020. godinu
- 19/05 Skupština KS podržala Izvještaj o radu Nezavisnog…
- 12/05 Novalić tvrdi da će biti nadoknađena sva…
- 08/05 Dodik: Do 20. maja ukinuti vanredno stanje