Vijesti
Društvo i ekonomija
Poljoprivrednici traže povećanje otkupne cijene mlijeka
11.08.2008. 20:00
Izvor: BH Telecom
Poljoprivrednici traže povećanje otkupne cijene mlijeka
Udruženje poljoprivrednika u BiH ističe da su pojedine mljekare počele najavljivati dvostruko povećanje maloprodajne cijene mlijeka nakon što je Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva podržalo zahtjev proizvođača da se poveća tzv. minimalna otkupna cijena mlijeka i poticaj za mlijeko.
Udruženje navodi da farmeri traže povećanje minimalne otkupne cijene mlijeka na 0,75 KM i povećanje poticaja za mlijeko kako bi se sačuvao ovaj najznačajniji sektor poljoprivrede od daljnje devastacije i stvorili uvjeti za povećanje njegove konkurentske moći u uvjetima „slobodne trgovine“.
- Na zahtjev proizvođača mlijeka pojedine mljekare reagiraju na taj način što straše i mobilišu javnost protiv opravdanog zahtjeva farmera. Tako, direktor Megglea Vučak izjavljuje da bi maloprodajna cijena mlijeka trebala biti 2,5 KM ako se udovolji spomenutim zahtjevima. Očigledno Vučak, kao menadžer jedne multinacionalne mljekare, ovim počinje kampanju za ukidanje dostignutog nivoa poticaja poljoprivredi u BiH, a time i za konačnu likvidaciju poljoprivredne proizvodnje. On vrlo dobro zna da poljoprivrednici EU dobiju više od 40 milijardi eura na ime poticaja poljoprivredi i da su i pored toga jako nezadovoljni s otkupnim cijenama mlijeka, kaže se u saopćenju Udruženja poljoprivrednika u BiH.
To udruženje također ističe kako raspolaže informacijama da Meggle uvozi dehidrirano (kondenzovano) mlijeko, koristeći sve prednosti tzv. slobodne trgovine hranom, te da direktor obmanjuje javnost kada kaže da njegova firma plaća 0,7 KM za mlijeko.
Ovo povećanje otkupne cijene mlijeka, smatraju u Udruženju poljoprivrednika u BiH, mljekare mogu lako da amortiziraju bez povećanja maloprodajne cijene mliječnih proizvoda.
- Farmeri su svjesni da domaće mljekare, koje su većinom u rukama multinacionalnih kompanija, zahvaljujući tzv. mjerama koje donose naše vlasti, mogu da nastave rad i sa mliječnim prahom iz uvoza i sa dehidriranim mlijekom, kaže se u saopćenju Udruženja poljoprivrednika u BiH.