Vijesti
Svijet
Ponižavajući poraz Gruzije
14.08.2008. 20:00
Izvor: Dnevni avaz
Ponižavajući poraz Gruzije
U Gruziji nastala anarhija, uz divljanje ruskih paravojski...
Britanski The Independent piše u četvrtak u uvodniku o zategnutim odnosima Rusije i Sjedinjenih Država povodom gruzijske krize pod naslovom "Bush šalje Rusiji poruku zajedno s misijom pomoći za Gruziju".
List ističe da su Amerika i Evropska unija uputile snažene poruke političke podrške gruzijskoj vladi i podržale mirovni plan u kojem je posredovala Francuska nakon što je ruska vojska zadala Gruziji ponižavajući i potpuni poraz.
U jednom od izvještaja iz Gruzije list piše da je nakon rata nastala anarhija, uz divljanje ruskih paravojski.
Independent piše i da je Velika Britanija povukla svoj prvi "usaglašeni protestni potez" tako što se pridružila SAD-u u bojkotu zajedničke mornaričke vojne antiterorističke vježbe s Rusijom krajem mjeseca.
Dnevnik The Times je cijelu naslovnu stranicu posvetio fotografiji zabrinutog Georgea W. Busha u srijedu pred Bijelom kućom.
Ocjenjujući da američki predsjednik svodi račune s Vladimirom Putinom, Times u prvi plan ističe njegovu odluku da uputi američke vojne avione u srce Kavkaza i upozori Rusiju da bi mogla biti kažnjena za svoju agresiju na Gruziju potiskivanjem iz međunarodnih organizacija.
Times piše o gruzijskog krizi i pod naslovom "Odjeci hladnog rata uz američko pokazivanje snage", a jedan od uredničkih komentara ovaj list je posvetio utakmici između ženskih reprezentacija Rusije i Gruzije u odbojci na pijesku, odigranoj u srijedu na Olimpijskim igrama u Pekingu.
Ruskinje su propištale od muke jer su ih porazile igračice s gruzijskim pasošima, bez obzira na to što su dvije igračice gruzijskog tima rođene Brazilke, piše Times.
Daily Telegraph piše o gruzijskog krizi kao o ruskom izazivanju Zapada i o Putinovom slanju nasmijanih vojnika da siju strah.
List posvećuje pažnju i udruživanju više bivših sovjetskih republika u podršci Gruziji, a povod za tekst o tome aspektu tekuće krize je odluka Ukrajine da ograniči kretanje ruske ratne mornarice u crnomorskoj luci Sevastopolju.
Financial Times ističe u prvi plan odluku američkog predsjednika da uputi vojne snage u humanitarnu misiju u Gruziju, uz ocjenu da je Washington u srijedu oštro povećao pritisak na Rusiju zbog vojne operacije unutar Gruzije.
Ovaj list citira i šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova, koji je rekao da nema primjedbi na dolazak novih mirovnih posmatrača u Južnu Osetiju, ali bez značajnijih promjena što se tiče ruskih mirovnih snaga koje su u toj gruzijskoj oblasti uz odobrenje OSCE-a od 1992. godine.

Rusko-američko prijateljstvo je prošlost
Gruzijska kriza je stavila tačku na dobre rusko-američke odnose, a Moskva je izabrala povratak na međunarodnu scenu i energičnu odbranu svojih interesa u bliskoj okolini, piše u četvrtak ruska štampa.
- Dobri odnosi između Rusije i SAD-a su prošlost, piše dvnevni list Kommersant ispod fotografije Georgea W. Busha i Vladimira Putina koji prijateljski razgovaraju pored mora.
- Moskva je izabrala vraćanje nostalgičnoj realnosti o kojoj će od sada cijeli svijet morati da vodi računa. Rusija nije manje važna na međunarodnoj sceni od UN-a i NATO-a, ona je sama sebi dovoljna i može dijeliti pravdu kao što je svijet dijelio pravdu na Kosovu, piše Gazeta.
Zapad ima naviku da smatra kako mu je sve dozvoljeno i da drugi nemaju nikakvo pravo. Rusija je konačno svojim akcijama pokazala da ne namjerava igrati po tuđim pravilima", piše Izvestija, prenosi AFP.
Ruska vojna intervencija u Gruziji je izazvala veliku napetost između Moskve i Washingtona.
Tražeći povlačenje ruskih snaga iz Gruzije, američki predsjednik je pozvao "slobodni svijet" da pruži podršku ovoj bivšoj sovjetskoj republici koja je postala saveznica SAD-a.
Državna tajnica Condoleezza Rice je kazala da Moskva jača svoju "međunarodnu izolaciju", podsjetivši na neko drugo vrijeme, na 1968. godinu i invaziju sovjetskih trupa na Čehoslovačku.
Nakon što se u nedjelju Vladimir Putin ražestio zbog pomoći koju su Amerikanci pružili za povratak 2.000 gruzijskih vojnika iz Iraka, šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je u srijedu pozvao Washington da izabere između podrške gruzijskim vlastima i "partnerstva" s Moskvom.

Pomoć Hrvatske vlade stanovništvu Gruzije
Hrvatska Vlada pomoći će sa 150 000 eura stanovništvu Gruzije.
Odluku o isplati pomoći stanovništvu Gruzije, ugroženom posljedicama oružanih sukoba u toj zemlji, Vlada je donijela na danas održanoj telefonskoj sjednici.
Pomoć u iznosu od 150 000 eura isplatit će se putem Hrvatskog Crvenog križa, izvijestio je Vladin Ured za odnose s javnošću.

Američka podrška navela Saakašvilija na pogrešne korake
Američki predsjednik George W. Bush pothranjivao je nadu hiljada ljudi u Tbilisiju da će SAD biti na strani Gruzije ma šta se dogodilo, piše u četvrtak u uredničkom komentaru berlinski list Der Tagesspiegel.
Održani su kao zajednički vojni manevri, poslani su mnogobrojni vojni savjetnici, isporučeno oružje i vojna oprema. Sve je to navelo Americi naklonjenog predsjednika Mihaila Saakašvilija na pogrešnu procjenu opasnu po život. I Sjedinjene Države nisu ga mogle zaustaviti, piše ovaj list.
- Ako je George W. Bush najgori predsjednik svih vremena, gdje je tu ministrica vanjskih poslova Condoleezza Rice? Ona je navodno stručnjak za Sovjetski savez. Od toga se ništa nije čulo ni vidjelo. Nije bilo nikakve strategije. To je dramatično – Rice se nigdje nije pokazala – ni na Bliskom istoku, ni na Srednjem istoku, ni sada na Kavkazu. Šta hoće Sjedinjene Države hiljadama kilometara od svoje teritorije kada se angažiraju kao što su se angažirale u Gruziji? Svakako uticaj – ali za šta. Samo za poslove? - pita se Tagesspiegel.

Rice: Dublja izolacija Rusije ako prekrši primirije
Američka državna tajnica Condoleezza Rice izjavila je u četvrtak da će se Rusija suočiti s dubljom izolacijom prekrši li primirje s Gruzijom.
- Ako Rusija zaista krši primirje, a moram kazati da izvještaji o poštovanju primirja nisu ohrabrujući, to može donijeti samo dublju izolaciju ka kojoj se Rusija kreće, rekla je Rice, koja će danas u Parizu razgovarati s francuskim predsjednikom Nicolasom Sarkozyjem, a zatim otputovati u Gruziju.
Američka državna tajnica, koja nije planirala da tokom posjete regiji otputuje i u Moskvu, ponovila je optužbe Washingtona da je Rusija u Gruziji upotrijebila "nesrazmjernu silu" i kako vlasti u Moskvi znaju da će to donijeti posljedice, prenio je Reuters.
Rice je kazala da "ovo nije 1968. godina i invazija na Čehoslovačku, kada je Rusija mogla napadati svoje susjede, zauzimati njihov glavni grad, srušiti njihovu vladu, a zatim se 'izvući'".
- Vremena su se promijenila, naglasila je Rice.
Ona je odbacila optužbe šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova da je Gruzija postala "specijalni projekt" Sjedinjenih Država.
- Gruzija ima demokratsku vladu na Kavkazu, koja je izabrala svoje čelnike. Nazivati to projektom SAD-a više govori o tome šta Rusija misli o svojim susjedima nego o američkoj politici, rekla je Rice.
Državna tajnica je u srijedu uvečer otputovala u Francusku, gdje će razgovarati s predsjednikom Nicolasom Sarkozyjem, a zatim će posjetiti gruzijsku prijestonicu Tbilisi, kako bi tamošnjoj vladi pružila podršku Washingtona u sukobu s Rusijom oko otcijepljene gruzijske oblasti Južne Osetije.