Vijesti
Svijet
Ograde i kamere oko piramida
18.08.2008. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Ograde i kamere oko piramida
Spomenici su veličanstveni, ali obilazak čuvenih piramida u Gizi je bio pravi košmar zbog uličnih presretača koji vrebaju turiste sa svih strana, nudeći jahanje kamila i drangulije s likovima faraona.
Sada je gnjavaža prestala, pošto je Egipat prošle sedmice napravio prve korake da zaštiti svoje turističke atrakcije i učini ih pristupačnijim ljubiteljima umjetnosti. Sa sve bezbjednosnim kamerama i ogradom dugačkom dvadesetak kilometara.
"To je bio zoološki vrt", kaže šef egipatskog arheološkog tima Zahi Hovas, govoreći o piramidama koje su bile dostupne baš svima. "Ovim ćemo zaštiti i turiste i drevne spomenike." Tri piramide u Gizi - Kefrenova, Keopsova i Mikerinosova, 5.000 godina važe za svjetsko čudo i, što je neobično kada su u pitanju takvi spomenici, bile su dostupne svima - sitnim lopovima, torbarima, beskućnicima, kao i milionima turista.
Piramide su u pustinji, na mjestu koje je nekada bilo udaljeno od Kaira. Ali, danas su na samoj ivici grada odijeljene samo trošnim zidom od izniklih sirotinjskih naselja.
Trgovci, mnogi iz obližnjih udžerica, trude se da maksimalno iskoriste turiste, u čemu su postali nesnosni. Posjetioci su izloženi neumornim napadima prodavaca kopija statua faraona, amajlija u obliku skarabeja i drugih drangulija. U stopu ih prate vodiči kamila, koji prodaju jahanje ili fotografisanje sa životinjama - i nikad ne prihvataju "ne" kao odgovor.
Neki čak pokušavaju da se nasilno ubace u taksije koji prevoze strance do piramida, težeći da ih usmjere do prve konjušarnice, gdje bi ih ubijedili da iznajme konje za obilazak turističke atrakcije.
I turisti su skloni svakojakim avanturama. Omiljena zabava mnogih je bila pentranje na najveću od tri piramide u Gizi - Keopsovu, što je nekoliko pijanih turista platilo životom. Egipatske vlasti su zabranile penjanje uz blokove teške 2,5 tona, mada posjetioci i dalje mogu slobodno da krstare oko piramida, gdje su mnoge grobnice i druga arheološka nalazišta samo djelimični iskopani i nezaštićeni.
Nova tehnologija će svemu tome stati na put. Dugačka metalna ograda sa infracrvenim zracima i senzorima okruživaće cio kompleks. Turisti će ulaziti kroz novu ulaznu zgradu koja će imati detektore za metal. Kad jednom uđu u kompleks, svaki njihov korak će biti praćen sa 199 kamera, koje će snimati svaki pedalj piramida i prostora oko njih. Kada projekat zaštite piramida bude potpuno gotov, turiste će okolo prevoziti mali, otvoreni električni automobili za golf, slični onima koji se već koriste u Dolini kraljeva u Luksoru i na drugim arheološkim nalazištima u Egiptu.
Otkako su stupile na snagu nove mjere, više nigdje nema prodavaca, a na ivici platoa stajala su samo tri vodiča kamila, u tradicionalnoj arapskoj odjeći. Umjesto da salijeću mušterije, čekaju da turisti priđu njima.
Čak su otjerali novinare vičući: "Odlazite, policija nam je zabranila da pričamo sa vama." Jedan kaže da 25 godina živi od "rada na piramidama". "Sada ne znam da li ću ovdje biti i sutra. Imam petoro djece i ženu. Šta će biti sa nama?"