Vijesti
Politika
Nemoć policije i sudova u borbi s narko-kriminalom
18.08.2008. 20:00
Izvor: Oslobođenje
Nemoć policije i sudova u borbi s narko-kriminalom
Veliki dileri nemaju razloga za strah u BiH
Policijska patrola u pratnji pripadnika Jedinice za kontradiverzionu zaštitu došla je ispred iznajmljenog stana u kući Darinke Glamočak 22. januara 2005. Nisu imali drugih informacija, izuzev da je Glamočak dan ranije primila anonimno telefonsko upozorenje da bi joj stan mogao odletjeti u zrak jer ga je iznajmila pogrešnoj osobi. Eksploziv nije pronađen, ali 21,3 kilograma heroina jeste.
Pronađen je i trag koji je policiju odveo do još 17,4 kilograma heroina skrivenog u drugom iznajmljenom stanu. Mada su istražitelji zaključili da se radi o međunarodnom lancu krijumčarenja droge, osuđena su samo dvojica tada devetnaestogodišnjaka - mladić koji je iznajmio stan i drugi koji ga je na to nagovorio.

Veliki van dohvata
Istraživanje Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva pokazuje da ovaj slučaj predstavlja pravilo, a ne izuzetak. Umjesto da hvata velike dilere, bh. pravosuđe uglavnom procesuira i osudi samo sitne saučesnike.
Zapljene većih količina droge vrlo su rijetko plod saradnje domaćeg pravosuđa sa evropskim i svjetskim pravosudnim institucijama i uglavnom su sasvim slučajne, kaže Brian Donley, savjetnik za Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA) pri Policijskoj misiji Evropske unije (EUPM).
U okviru projekta “Država na teškim drogama“, novinari CIN-a su analizirali kazne koje je Sud BiH izrekao u predmetima vođenim protiv 22 osobe za djelo nezakonite prekogranične trgovine drogom. Neki od njih su uhvaćeni sa nekoliko desetina kilograma heroina ili marihuane.
U prosjeku su izricane kazne od dvije godine i pet mjeseca zatvora – koliko je dobio i 42-godišnji Vlade Pirnat, nakon što je 2005. uhvaćen sa 67,7 kilograma marihuane na graničnom prelazu u blizini Trebinja.
Pravosudni zvaničnici kažu da je jedan od razloga blage kaznene politike prema dilerima i taj što se uhapšeni rijetko terete da su pripadnici organizovanih kriminalnih grupa, iako mnogi od njih to jesu.
Na konferenciji za novinare, održanoj povodom zapljene 38,7 kilograma heroina u dva iznajmljena stana u Sarajevu, predstavnici Tužilaštva BiH i MUP-a FBiH i Kantona Sarajevo (KS) su ovu zapljenu ocijenili kao krunu uspješne saradnje koja je rezultirala razbijanjem međunarodnog lanca krijumčarenja droge. Sudski proces koji je uslijedio pokazao je koliko su ove izjave bile daleko od istine.
Tužilac Božo Mihajlović ne želi govoriti o ovom predmetu. To ne čudi imajući u vidu da sudski epilog pokazuje koliko su neefikasne pravosudne institucije u borbi protiv narko-mafije.
Sud je presudio samo Jasminu Pačarizu i Zlatanu Subašiću, tinejdžerima koji su privučeni lakom zaradom, uvučeni u međunarodni šverc drogom. Njihov zadatak je bio da iznajme stanove u kojima će droga biti uskladištena.
Prema sudskim dokumentima, sve je počelo u januaru 2005. godine, kada je zazvonio telefon u stanu Darinke Glamočak u Sarajevu. “Pripazi ti kome izdaješ stan jer bi ti kuća mogla odletjeti u zrak“, rekao joj je nepoznati muški glas i spustio slušalicu.
Glamočak je bila zapanjena jer je samo nekoliko dana ranije iznajmila stan mladiću dječačkog izgleda koji se predstavio kao student. U njenoj porodičnoj kući u sarajevskoj Ulici varaždinska broj 1 ionako niko ne stanuje, pa je željela dodatno zaraditi. Mladića nije čak ni legitimisala jer joj njegova dječačka pojava nije bila ni najmanje sumnjiva. Tek kasnije je saznala da je mladićevo pravo ime Zlatan Subašić. On je tada imao 19 godina i bio učenik Gimnazije Dobrinja.

Telefonski poziv
Uznemirena ovim pozivom, Glamočak je pozvala policiju i ponovila ono što joj je nepoznati muškarac rekao. Sa policajcima MUP-a KS otišla do svog stana. Policajci su pronašli 21,3 kilograma heroina koji je bio skriven u ormaru i ispod kreveta. Prema riječima policijskih zvaničnika, droga je prokrijumčarena iz inostranstva. Ovo je prvo zabilježeno krivično djelo koje je gimnazijalac Subašić počinio.
Njega je policija lako pronašla pregledavši listu poziva na kućni broj Darinke Glamočak. Subašić je unajmljivanje stana dogovorio samo nekoliko dana ranije pozivom sa broja mobitela registrovanog na svoje ime.
No, nije pronađen vlasnik broja sa kojeg je nepoznati muškarac upozorio Glamočakovu da bi joj kuća mogla odletjeti u zrak jer je koristio Ultra prepaid karticu kojoj Tužilaštvo ne može ući u trag.
Gimnazijalac Subašić je rekao istražiteljima da ga je Jasmin Pačariz nagovorio da unajmi stan pod lažnim imenom, predstavljajući se kao student, da bi tamo sakrili heroin dopremljen iz Turske. Potom je uhapšen i Pačariz, kojem je tada bilo devetnaest godina.
Prema Pačarizovom iskazu, heroin su u Sarajevo dopremila braća Edin i Admir Džihić, državljani Srbije, iz mjesta Sjeverin u Sandžaku.

Bijeg u Srbiju
Tada dvadesetpetogodišnji Admir živio je u Turskoj i povremeno dolazio u BiH. Prema podacima Tužilaštva BiH i policije, oženjen je Turkinjom sa kojom je, nakon smrti njenog oca, naslijedio fabriku čarapa. U tovarima čarapa je iz Turske u Sarajevo dopreman heroin. “Robu“ je dočekivao Admirov brat Edin zvani Turčin i, animirajući “sitne ribe“ poput Pačariza, krio heroin u stanovima odakle je dalje distribuiran.
Čim je saznao za hapšenje Pačariza, Edin Džihić je sa djevojkom pobjegao u Srbiju. Admir je već bio u Turskoj, pa su braća tako ostala van dometa bh. pravosuđa. U optužnici Tužilaštva BiH oni su navedeni tek kao osumnjičeni.
Borba protiv međunarodnog kriminala zahtjeva saradnju, kaže Donley:
“Ne postoji razmjena informacija između domaćih i agencija u drugim zemljama, kao ni među samim agencijama unutar BiH.”
Najbliže što su im pravosudni organi BiH prišli bio je razgovor sa njihovim roditeljima Samijom i Nusretom Džihić u sarajevskom naselju Dobrinja. Majka Samija je odvela policiju do još jednog stana koji je unajmila za sina Edina. U tom stanu na Dobrinji nađeno je 17,4 kilograma heroina. Nusret i Samija Džihić su ubrzo odselili, te ih tužioci nisu mogli pozvati da svjedoče. Njihove trenutna adresa je nepoznata.
Sud BiH je osudio Pačariza na zatvorsku kaznu u trajanju od devet godina, a Subašića na pet. Drugostepenom presudom kazna im je preinačena na pet, odnosno godinu zatvora. Veći kriminalci su ostali van dohvata domaćeg pravosuđa. Tužilac Mihajlović je na kraju uspio podići optužnicu samo protiv dvojice devetnaestogodišnjaka koji su bili na samom dnu krijumčarskog lanca. Novinari CIN-a su iz Tužilaštva BiH dobili tek nezvaničnu informaciju da je za Edinom i Admirom Džihićem raspisana potjernica. U Ministarstvu sigurnosti BiH pak kažu da se potjernice raspisuju za optuženim, a ne za osumnjičenim osobama. Braće Džihić nema ni na Interpolovim spiskovima traženih osoba koje ima CIN. Ganična policija BiH nije željela reći da li su obaviješteni o potjernici jer se radi o povjerljivim informacijama.
Potrebno je prvo izgraditi povjerenje među domaćim institucijama da bi one mogle bolje koordinirati svoje akcije, kaže Donley. O nije mogao navesti niti jednu koordiniranu akciju u borbi protiv krijumčarenja drogom u BiH.
Milana Škipina, v.d. šefa Odsjeka za sprečavanje zloupotrebe droga pri Ministarstvu sigurnosti, kaže da je međunarodna saradnja veliki problem jer policajci uglavnom ne govore engleski jezik i dodaje da je njen Odsjek jedva uspio naći tri policajca da ih pošalje na obuku u Tursku.