Vijesti
Politika
Uoči današnje sjednice Vlade FBiH
19.08.2008. 20:00
Izvor: Oslobođenje
Uoči današnje sjednice Vlade FBiH
Umjesto da podnese ostavku, Branković formira tim
Na današnjoj sjednici Vlade FBiH u Sarajevu federalni premijer Nedžad Branković podnijet će informaciju o zahtjevima i pregovorima sa predstavnicima radnika iz oblasti industrije, nakon nedavnih protesta u Sarajevu.
Podsjetimo da je tada federalni premijer radnicima i građanima Federacije obećao da će, ne budu li ispoštovani njihovi zahtjevi do septembra, podnijeti ostavku.
Od ostavke, ako je vjerovati premijeru, nema ništa. No, očigledno, nema ništa ni od ispunjavanja zahtjeva radnika.
Kako saznajemo, Branković će danas Vladi ponuditi informaciju o postavljenim zahtjevima i toku pregovora sa sindikatom, te predložiti formiranje interresornog tima čiji zadatak će biti da prikupi relevantne podatke o broju radnika u nekadašnjim i sadašnjim državnim preduzećima koji su u procesu privatizacije ostali bez posla, te zbog neuplaćenih doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje ne mogu ostvariti pravo na penzije i druge zakonske prinadležnosti.
Dakle, desetak dana prije isteka roka koji joj je dalo nekoliko hiljada protestanata, Vlada još nema ni podatke o broju radnika koji su proteklih godina u preduzećima o kojima je ona brinula ostali bez posla.
Kad će tim, koji će činiti predstavnici resornih ministarstava, Zavoda za penzijsko-invalidsko osiguranje, Zavoda za zapošljavanje, sindikata itd. početi da radi, odnosno kad će i kakve podatke i rješenja prezentirati Vladi, to jučer niko nije znao kazati.
U resornom federalnom Ministarstvu rada i socijalne politike nisu mogli potvrditi ni da je proteklih dana pripremama ikakva informacija ili prijedlog odluke za Vladu, a koja bi bila u vezi sa mogućnostima ili modalitetima uvezivanja staža radnicima.