Vijesti
Svijet
Nema paralele
28.08.2008. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Nema paralele
Odluka Rusije o priznanju Južne Osetije i Abhazije kao nezavisnih država ne može uticati na Kosovo i na nastavak priznanja nezavisnosti, generalna je ocjena kosovskih institucija.
Čelnici institucija Kosova ocijenili su da je Kosovo sui generis te da je rješenje njegovog statusa poseban slučaj zbog istorijskih, ustavnih i političkih razloga. Predsjednik Kosova Fatmir Sejdiu kazao je da se separatističke oblasti Gruzije Južna Osetija i Abhazija ne mogu porediti s Kosovom pa ni odluka Rusije da ih prizna neće se odraziti na situaciju na Kosovu.
Džavit Haljiti, član Predsjedništva Skupštine Kosova iz vladajuće Demokratske partije Kosova, izjavio je da je stav Rusije odavno poznat i da kao takav ne može uticati na Kosovo, koje ima svoje specifičnosti.
Već duže vrijeme institucije Kosova ističu da se Kosovo ne može uporediti ni sa kakvim drugim slučajevima u svijetu, pa samim tim ni sa regionima bivšeg Sovjetskog saveza. Objašnjava se da nema paralela između Kosova i Gruzije jer je pitanje Kosova regulisano planom međunarodnog posrednika Martija Ahtisarija, koji predviđa nadgledanu nezavisnost. I poznavaoci prilika ocjenjuju da odluka Rusije neće uticati na Kosovo. Politički analitčar Ljuljzim Peci izjavio je da odluka Moskve više može voditi zaoštravanju odnosa između Zapada i Rusije nego što će se osjetiti na Kosovu.
"U najdelikatnijoj situaciji je Srbija pošto je ona mislila do sada da joj je Rusija najveći saveznik, a sada Rusija radi protiv interesa Srbije, pošto je već priznala nezavisnost separatističkih teritorija Gruzije", ocijenio je on.
Rusija, koja je priznala nezavisnost Južne Osetije i Abhazije, snažno se protivi nezavisnosti Kosova. Moskva je više puta isticala da je odluka Skupštine Kosova o proglašenju nezavisnosti kršenje međunarodnog prava te je predložila da se nastave pregovori između Prištine i Beograda. Zbog takvog stava na Kosovu se vjeruje da bi Rusija kao stalna članica SB UN-a mogla biti prepreka težnjama nove države ka članstvu u Ujedinjenim nacijama. Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev pomenuo je u utorak u intervjuu BBC-ju primjer Kosova kako bi uporedio svoju odluku da prizna Južnu Osetiju i Abhaziju. "Uradili smo to kao što su ostale zemlje uradile s Kosovom i drugim problemima", rekao je Medvedev. Medvedev je, takođe, priznao da je svaki slučaj priznavanja slučaj naročite vrste i da je posebna situacija na Kosovu, ali i posebna situacija u Južnoj Osetiji i Abhaziji.
Rusko priznanje Osetije i Abhazije je odgovarajuća reakcija na pokušaje predsjednika Gruzije Mihaila Sakašvilija da vojnim putem riješi teritorijalne probleme svoje zemlje, izjavio je predsjednik DSS i bivši premijer Srbije Vojislav Koštunica. "Istupajući poslednji put u Savetu bezbednosti UN-a, pred proglašenje nezavisnosti Kosova, upozorio sam da prekrajanjem granica Srbije počinje potpuno nova epoha u međunarodnim odnosima, vezana za reviziju mnogih granica i rast nestabilnosti", rekao je Koštunica.

Čurkin: Nećemo priznati Kosovo
Rusija ne namjerava da prizna nezavisnost Kosova i to nećete dočekati, izjavio je šef ruske misije pri Svjetskoj organizaciji u Njujorku.
Čurkin je priznao da je presedan Kosova uticao na odluku Moskve da prizna nezavisnost Abhazije i Južne Osetije. On je rekao da Abhazija i Južna Osetija, za razliku od Kosova, imaju pravnu i istorijsku osnovu za proglašenje nezavisnosti.